9 ава: з історії скорботного поста

9 ава
06:07, 21 Липень 2018

В середині літа на єврейському календарі є тритижневий траурний період — «Бейн а-мцорім», «між теснін».

Саме у ці дні майже дві тисячі років назад на вулицях Єрусалиму йшли запеклі бої – римські легіони рубали дорогу до Храму, а євреї мужньо захищали свою святиню (зараз для того, щоб пройті дорогу від кріпосної стіни до Стіни Плачу потрібно хвилини 4, а римлянам на це знадобилося три тижні!). Закінчується цей траурний період дев'ятого числа єврейського місяця ав, у день, коли були зруйновані і Перший, і Другий Храми.
9 ава – це апогей національної трагедії, день, в який євреї постять на згадку про зруйновані Храми.  Пару слів про порядки і звичаї цього дня. Починається пост із заходом сонця в день, передуючий дев'ятому числу (цього року – увечері 21 липня, в 20.41), і продовжується до настання темряви (до виходу зірок) в день Дев'ятого ава (цього року – увечері 22 липня, в 21.17).
Останню трапезу перед початком поста (називається «сеудА-мафсЕкет», «розділяюча трапеза») починають з вареного яйця – традиційного символу скорботи і їди скорботних, яке занурюють в попіл, як нагадування про спалений Храм.
Протягом всього поста (тобто, майже 25 годин): не їдять і не п'ють (тобто абсолютно нічого не їдять і не п'ють); не купаються (можна лише обполіскувати руки в гігієнічних цілях); не вступають у інтимні відносини; не користуються парфюмерією («пахощами і притираннями»); не носять шкіряне взуття.
9 ава не вивчають Тору, оскільки вона є джерелом радості. Читають і вивчають лише тексти, пов'язані з вираженням скорботі і жалю книгу «Ейха» (Плач Ірміяѓу) і траурні елегії, які називаються «кинос».
9 ава в синагозі не включають яскраве освітлення, залишаючи неяскраве, пригашене світло, відповідне дню скорботи, і знімають парОйхес (завіса), що висить перед Арон-кОйдеш (шафа, де зберігаються свити Тори). Цього дня євреї не вітають один одного (слово «очманілому» одного кореня із словом «шлемут» (досконалість), а як раз цього дня ми від нього, ой, як далекі) і при зустрічах-прощаннях обмежуються кивками. Правда, якщо вітається людина, незнайома з цим звичаєм, йому відповідають на вітання, не виражаючи, проте, надмірної радості, і даючи зрозуміти, що «не час зараз».
P.S. Оскільки цього року 9 ава доводиться на суботу, коли вираження скорботі заборонене, пост переноситься на воскресінні, 10 ава.
ЧОРНИЙ ДЕНЬ КАЛЕНДАРЯ 
День 9 ава вважається найневдалішим днем в єврейській історії, вдень, що приніс єврейському народові безліч лих.
Почалося все ще в 2449 році від Створення Світу, в другий рік Результату з Єгипту (1312 рік до н.е.), коли покоління євреїв, що 16 місяцями раніше вийшли з Єгипту під керівництвом Моше-рабейну (Моісея), було засуджене Всевишнім на загибель в пустелі. Тоді ж їм було передбачене, що вони досягнуть Ерец-Ісраель (Ізраїлю) лише після 40 років мандрів в пустелі.
Чому? Після того, як 8 ава розвідники, що повернулися із завдання, залякали слухачів розповідями про страшних жителів-велетнів і передбачили неминучу загибель народу при спробі завоювання цієї землі, євреї всю ніч оплакували свою сумну долю, заявляючи, що краще б вони повернулися до Єгипту, чим намагатися завойовувати цю землю і жити на ній.
І тоді Б-г постановив, що це покоління протягом 40 років мандруватиме по пустелі, поки не помруть всі люди, старше 20 років, і лише їх діти, під керівництвом Йеѓошуа бін-Нуна (Ісуса Навіна) зможуть увійти до країни, обіцяної будинку Ізраїлю у вічне володіння.
А ось ще декілька сумних подій цього дня.
9 ава 3337 років (423 рік до н.е.) – руйнування вавілонянами Першого Храму. Це привело до того, що місцерозташування Храму покинула Шхина (Б-жественноє присутність), були загублені більшість свідоцтв подій, описаних в Торе, – Ковчег Заповіту, скрижалі Заповіту, палиці Аѓарона і Моше, семісвечник-менора і так далі
Правда, вважається, що, напередодні грядущої трагедії, ці речі були заздалегідь заховані в надрах гори Храмової і з відновленням Храму все це знов витягуватиме з потайних місць.  9 ава 3829 років (69 рік н.е.) – руйнування римлянами Другого Храму.
Після руйнування Другого Храму були припинені жертвопринесення (вони будуть відновлені після відновлення Храму), а також загублена або знищена храмовая начиння. І якщо руйнування Першого Храму привело до вавілонського вигнання, що тривало 70 років, то загибель Другого Храму стала прелюдією до вигнання нинішньому, триваючому вже майже 2000 років.
9 ава 3893 роки (133 рік н.е.) – Падіння фортеці Бейтар. Бейтар був останньою цитаделлю, яку обороняли воїни армії Бар-Кохби, – керівника Великого повстання. Цього дня, після трилітньої облоги Бейтар ліг, і його падіння поставило крапку в цьому повстанні. Всього в ході його з голоду або від рук римлян загинуло майже 600 тисяч євреїв, включаючи самого Бар-Кохбу.
9 ава 3895 років (135 рік н.е.) – Єрусалим зрівняли із землею, а його територія була розорана плугом. Прагнучи знищити всяку пам'ять про євреїв, що заподіяли своїм повстанням стільки неприємностей Риму, імператор Адріан наказав перейменувати римську провінцію Іудея до Палестиниа Єрусалим зруйнувати, а його територію – розорати. На місці єврейської столиці було споруджено римське селище Елія Капітоліна, і доступ на його територію євреям дозволявся один день в році – 9 ава, щоб вони могли поплакати біля гори і залишків західної стіни храмового комплексу Храмової (Стіни Плачу).
9 ава 4885 років (14 липня 1095 року н.е.) – Папа римський Урбан II оголосив про початок першого хрестового походу, в результаті якого хрестоносці убили десятки тисяч євреїв і знищили безліч єврейських общин. 9 ава 4906 років (20 липня 1146 року н.е.) – Погроми в єврейських общинах Німеччини і Франції під час другого хрестового походу.
9 ава 5050 років (18 липня 1290 року н.е.) – Вигнання євреїв з Англії. Цього дня королем Едуардом I був підписаний указ про вигнання євреїв з Британських островів. 9 ава 5252 роки (2 серпня 1492 року н.е.) – Вигнання євреїв з Іспанії. Указ про вигнання євреїв з території Іспанії, підписаний цього дня королем Фердинандом і королевою Ізабеллою, закрив останню сторінку багатовікової історії блискучої іспанської общини.
9 ава 5108 років (5 липня 1348 року н.е.) – Європейські євреї звинувачені в організації одній з найбільших в історії епідемій чуми («Чорній смерті»). Це звинувачення привело до жорстокої хвилі погромів і вбивств. 9 ава 5315 років (27 липня 1555 року н.е.) – євреї Риму переселені в перше в історії гетто. 9 ава 5317 років (15 липня 1567 року н.е.) – Переселення в гетто останніх євреїв Італії.
9 ава 5408 років (18 липня 1648 року н.е.) – Різанина десятків, а то і сотень тисяч євреїв в Польщі, Україні і Бесарабії, влаштована Хмельницьким і його сподвижниками. 9 ава 5642 роки (25 липня 1882 року н.е.) – Єврейські погроми в межах смуги осілості Російської імперії.
9 ава 5674 роки (1 серпня 1914 року н.е.) – Початок Першої світової війни. Перша світова принесла незліченні лиха всьому європейському континенту. Основний театр військових дій на Східному фронті припав на смугу осілості Російської імперії і російські власті, запідозривши євреїв в лояльності до німецьких і австро-угорських військ, що настають, прийняли рішення виселити всіх євреїв з прифронтової смуги. Це спричинило розорення і загибель багатьох єврейських містечок, а наслідком світової війни стала революція і громадянська війна з її деникінськимі, петлюрівськими, махновськимі погромами і радянсько-польська війна, в якій погроми владнували обидві сторони.
9 ава 5702 роки (23 липня 1942 року н.е.) – Початок депортації (а фактично – знищення) євреїв з Варшавського гетто (німці були не чужі містиці і всіляко прагнули приурочити свої «акції за рішенням єврейського питання» до єврейських же дат, особливо виділяючи 9 ава). 9 ава 5702 роки (23 липня 1942 року н.е.) – Початок роботи табору смерті в Треблінке.
9 ава 5754 роки (17 липня 1994 року н.е.) – Вибух в єврейському громадському центрі (AMIA) Буенос-Айреса. Організований арабськими терористами вибух в столиці Аргентини став найкривавішою дією проти євреїв в країнах діаспори з часів Холокоста. При вибуху загинуло 86 чоловік і було поранено понад 120.
Пропонуємо вашій увазі відеоролик про цей день: