Діабет – не перешкода для успіху

05:07, 06 Липень 2017

За даними ВОЗ, на цукровий діабет  у світі щорічно хворіють шість мільйонів людей.

Кожні 10 секунд через ускладнення діабету на планеті стає менше на одного мешканця... Такими темпами, прогнозують експерти Всесвітньої організації охорони здоров'я, до 2025 року кількість хворих на діабет складе 6,3 % населення світу. Є розрахунки й більш загрозливі: 10 % до 2030 року.

В Одеській області кількість хворих на цукровий діабет наближається до 80 тисяч. Половина з них живе в Одесі, в тому числі, близько 250 дітей та підлітків. 

Ця хвороба призводить до економічних витрат, що перевищують витрати від світових воєн... Така безжальна статистика. 

Але досить про «страшилки»! Бо, на наш погляд, куди важливіше показати, що життя з діабетом – не щоденна трагедія, а саме життя, і що сам по собі діабет –зовсім не вирок...    

ГАРНІ ПРИКЛАДИ – НАДИХАЮТЬ

Про те, що у нього діабет, Андрій дізнався буквально напередодні весілля. Хлопець засмутився так, що мало не скасував реєстрацію шлюбу. Але Світлана проявила характер, і буквально на другий день після весілля повела чоловіка до ендокринолога й стала уважно стежити за тим, щоб він сумлінно виконував усі лікарські приписи. А найважливіше: вона довела вразливому чоловікові, що діабет – не стільки захворювання, скільки спосіб життя. Дванадцять років сімейного життя та двоє цілком здорових дітей – головний, як вважає сама Світлана, результат її зусиль.     

– Якби Ви знали, скільки я натерпівся спочатку, – жартівливо вимовляє Андрій, з ніжністю дивлячись на дружину, на колінах у якої по-хазяйськи вмостився чарівний півторарічний карапуз. – Чоловік я був, як то кажуть, кремезної статури, за родом діяльності багато часу проводив за комп'ютером, спортом не займався, курив мінімум пачку сигарет за день, не без того, щоб з нагоди пропустити чарочку або келих пивка. Словом, шкодив своєму здоров'ю, як тільки міг. І природа, врешті-решт, помстилася, наславши на мене цукровий діабет. Так от, дружина насамперед заборонила мені курити й випивати, змусила мінімум два рази на день відриватися від усіх справ, виходити на вулицю й гуляти в швидкому темпі, робити зарядку, вже не кажучи про дієту та своєчасний прийом інсуліну. Спочатку я ще якось намагався чинити опір, але припинив це робити після одного «забійного аргументу»...

– Якось я прочитала, що лікарі з Американської діабетичної асоціації рекомендують своїм пацієнтам фізичне навантаження кожен день по 45 хвилин. І це не ходіння від холодильника до дивану, а інтенсивні заняття, під час яких вдвічі частішає пульс, –прояснює Світлана слова чоловіка. – Мене вразив приклад, коли хворих в початковій стадії діабету розділили на три групи. В одній учасники вели звичний спосіб життя, в інший – вживали ліки, а в третій – правильно харчувалися та активно займалися фізкультурою. І виявилося, що в третій групі розвиток цукрового діабету відсунувся на цілих десять років! 

Це один із прикладів, якими Світлана, як вона каже, «напихали» чоловіка на початку подружнього життя. Ще вона наводила приклади знаменитостей, хворих на діабет, а таких виявилося безліч... Голлівудські «зірки» – Сильвестр Сталлоне, Том Хенкс, Алек Болдуін... Легендарний телеведучий Ларрі Кінг... Великий клоун Юрій Нікулін... Співачки – Елла Фіцджеральд і Алла Пугачова... Політичні діячі – Йосип Броз Тіто, Анвар Садат, Гамаль Абдель Насер, Піночет, Менахем Бегін, Вінні Мандела, Михайло Горбачов... І список цей далеко не повний. Хвороба, як бачимо, не завадила їм досягти вершин успіху в своїй сфері діяльності.  

Але найбільше серед знаменитих діабетиків – спортсменів. Прославлений канадський хокеїст – Боббі Кларк; п'ятикратний олімпійський чемпіон з академічного веслування – Стівен Редгрейв з Великобританії; 33-кратний чемпіон США з тенісу – Білл Тальберт... Нарешті, бразилець Пеле – кращий футболіст всіх часів і народів... І це не випадково. Бо перераховані знаменитості вели й ведуть активний спосіб життя, а це дуже допомагає в лікуванні.  

«Оскароносна» американська актриса Холлі Беррі в 22 роки під час зйомок серіалу впала в кому. Лікарі діагностували в неї діабет. Згодом актриса зізналася, що для неї ця проблема стала своєрідним «подарунком», оскільки змусила багато чого переосмислити з минулого життя. І на питання, що дозволяє їй підтримувати чудову форму, Холлі напівжартома-напівсерйозно відповідає: «Я – діабетик. Мені потрібно постійно займатися спортом, бо це значущий спосіб профілактики ускладнень. Так що у мене просто немає іншого виходу, як залишатися стрункою».

Але найбільше, зізнається Андрій, його, вболівальника «зі стажем», вразила історія кращого футболіста всіх часів і народів. Коли у підлітка Пеле виявили діабет, він послухав поради лікарів, повністю відмовився від вживання цукру, перейшовши на білково-жирову дієту, а постійні фізичні навантаження (матчі та тренування) стимулювали включення резервного шляху енергозабезпечення через утилізацію жирів.

БЕРЕГИ ЗДОРОВ'Я ЗМОЛОДУ 

Зараз Андрій сам дивується, як він міг не звернути уваги на симптоми цукрового діабету, які з певного періоду почали виявлятися все виразніше. Постійна спрага, слабкість і сонливість, погіршення зору, свербіж шкіри й таке інше. Але ж навіть один з цих проявів – вже привід звернутися до лікаря-ендокринолога. 

Але захоплений роботою молодий програміст вважав, що головне – реалізувати себе в улюбленій справі, закріпитися в солідній фірмі, а здоров'я... Та чи багато знайдете ви молодих людей, які усвідомлено ведуть здоровий спосіб життя?! Ось і Андрій не дуже відрізнявся від своїх сверсників і колег. Більшу частину дня проводив за комп'ютером, харчувався нерегулярно, нерідко їжею з фаст-фуду, а оскільки з дитинства мав надмірну вагу, то все разом узяте й призвело до сумного результату. 

– Історія ця, на жаль, типова, – коментує головний лікар Одеського обласного ендокринологічного диспансеру Ольга Агафонова. – Сьогодні дуже багато людей ведуть малорухомий спосіб життя, харчуються нерегулярно, що називається, перекушують на ходу, до того ж ще й жирною, надмірно калорійною їжею. Чимале значення має тут і погіршення екологічної ситуації, забруднення атмосфери. Стрес теж впливає негативно, і в цьому плані показовий експеримент, проведений в Індії. Там вчені досліджували дві групи молодих людей старших за 20 років. Виявилося, що у тих, хто переніс стрес, схильність до діабету на 40 % вище!  

Звідси випливає простий висновок: піклуватися про здоров'я слід із самого раннього віку. Спочатку цим повинні займатися батьки, але чим дорослішою стає сама людина, тим більш свідомо вона повинна давати собі звіт: стан здоров'я – це її особиста й повсякденна турбота. І тут дуже важливо знати, хоча б на елементарному рівні, про найбільш поширені захворюваннях, щоб вчасно й адекватно реагувати на прояви недуги. Адже знання – це потужна зброя проти будь-якої хвороби. 

ЗНАННЯ – КРАЩА ЗБРОЯ  

Якщо взагалі говорити про цукровий діабет, то це ендокринне захворювання, яке характеризується хронічним підвищенням рівня цукру в крові внаслідок абсолютного або відносного дефіциту інсуліну – гормону підшлункової залози. Діабет призводить до порушення всіх видів обміну речовин, ураження судин, нервової системи, а також інших органів. Найбільш поширені два типи цукрового діабету. 

При цукровому діабеті першого типу спостерігається абсолютний дефіцит інсуліну, обумовлений порушенням роботи підшлункової залози. Таким людям, а їх близько 10 % від загальної кількості хворих, необхідний постійний контроль рівня цукру в крові та введення інсуліну для його корекції. 

При цукровому діабеті другого типу дефіцит інсуліну дуже відносний. Підшлункова залоза виробляє достатню кількість інсуліну, іноді навіть більш ніж достатню, але не тоді, коли це необхідно. Головний дефект полягає в тому, що клітини погано «відчувають» інсулін, тому глюкоза з крові не може в повному обсязі проникнути в тіло самої клітини. Дефіцит глюкози в клітинах є сигналом для ще більшого вироблення інсуліну, але це не дає ефекту.

У цьому році можна відзначити своєрідний ювілей – 95-річчя відкриття інсуліну канадськими вченими Фредеріком Бантінгом і Чарльзом Бестом. Їхнє відкриття врятувало мільйони людських життів. І хоча цукровий діабет донині не виліковний, завдяки інсуліну люди отримали можливість тримати цю хворобу під контролем. Сьогодні вже розроблено 35 видів інсуліну, які призначаються індивідуально для кожного хворого. І зараз кожному хворому, який потребує цього препарату, замість фрази: «Ми змушені колоти інсулін», – слід говорити: «Ми маємо можливість колоти інсулін».  

Якщо повернутися до наших героїв, то Світлана, дізнавшись про захворювання коханої людини, не стала панікувати, а насамперед вивчила доступну для її розуміння інформацію про цукровий діабет (благо, Інтернет дозволяє), і вжила всіх заходів, щоб переконати Андрія негайно звернутися до лікаря. І тепер уже обоє стежать за новинами про цю хворобу, регулярно консультуються у фахівців. 

– Не будучи медиком, я вже настільки «влізла в тему», – посміхається Світлана, – що до мене почали звертатися за порадами подруги, знайомі та навіть незнайомі люди. Я охоче ділюся своїми знаннями й досвідом, хоча, звичайно, всім раджу не втрачати часу, а як можна швидше йти до фахівця. 

ДІЄТА НА ТРИ КОЛЬОРИ  

До досвідченого професіонала Ольги Агафонової ми звернулися з питанням, яке сьогодні повинне турбувати практично кожну людину: як уберегтися від діабету? І отримали відповідь: 

– У першу чергу, необхідно щорічно перевіряти цукор в крові. Особливо це стосується людей старших за 40 років. Якщо виявлено підвищений показник, то слід негайно звертатися до лікаря. Обов'язково слід вести активний спосіб життя. Фізичне навантаження повинне складати не менше 150 хвилин на тиждень. Пульс здорової людини – 70 ударів за хвилину. Після навантаження повинно бути хоча б 100. Це активізує загальний стан і змушує організм працювати, прибирати застійні явища. Найпростіше, що доступно кожному, – це прогулянки на свіжому повітрі, фізичні вправи, що відповідають віку, тим більше, що в Одесі завжди є можливість пройти або проїхати до моря, подихати свіжим повітрям, побігати Трасою здоров'я. 

І, звичайно, необхідно правильно харчуватися: обмежити споживання жирної та смаженої їжі, більше вживати овочів і фруктів, нежирні сорти риби та м'яса, дотримуватися дієти.

Що стосується дієти, то в ряді джерел ми знайшли цікаве порівняння: вибір продуктів для людини, що страждає на діабет, можна порівняти з принципом світлофора.

Червоне світло – це продукти, які призводять до різкого підвищення рівня глюкози в крові. До них відносяться білий хліб, булочки, солодощі, пиво, квас, кола, лимонад, солодкі соки, каші швидкого приготування, білий рис, смажена картопля та пюре. Також у цю групу входять жирні продукти. 

Жовте світло – продукти, які підвищують рівень глюкози в крові не так різко, їх можна вживати, але в розумних кількостях. Це житній хліб і вироби з борошна грубого помелу, буряк, морква, зелений горошок, родзинки, ананас, банан, диня, абрикос, ківі, картопля.

Зелене світло запалено для таких овочів, як кабачки, капуста, огірки, помідори, для яблучного і апельсинового соку, вишні, сливи, груш, зеленого салату, молочних продуктів, відвареного м'яса та риби.

– Якщо йти шляхом збалансування харчування й фізичного навантаження, вести здоровий спосіб життя та виконувати рекомендації лікарів, – продовжує тему Ольга Агафонова, – то хвороба може навіть відступити.

Здоров'я – в наших руках. Позбувшись шкідливих звичок – того ж куріння й алкоголю, та контролюючи дієту, ми даємо можливість організму відновитися. Історія Андрія – гарне тому підтвердження. Завдяки розумному підходу, його силі волі й дружини, життя з діабетом не стало для нього катастрофою. І можна з упевненістю сказати, що дітям в цій сім'ї не загрожує повторення батьківських помилок. Батьки про це піклуються від самого їхнього народження.   

ЦІКАВО І КОРИСНО  

– 14 листопада – Всесвітній день боротьби з діабетом, який заснований Всесвітньою організацією охорони здоров'я та Міжнародною діабетичною федерацією. Ця дата відзначається з 1991 року в день народження Фредеріка Бантінга. Україна стала першою країною,  де цей День відзначається на державному рівні. 

– Всі жителі Одеси, які страждають на інсулінозалежний цукровий діабет, в повному обсязі безкоштовно забезпечуються препаратами за рахунок державних поставок і коштів місцевого бюджету. У минулому році з міського бюджету за цільовою програмою «Здоров'я» на допомогу виділено понад 4,7 млн гривень. Також для пацієнтів проводиться безкоштовне визначення рівня глікозильованого гемоглобіну, який є важливим маркером стану пацієнта і ефективності лікування. Для дітей з цукровим діабетом, які використовують інсулінові помпи, закуплені дорогі витратні матеріали.

– Найдовше в історії – понад 85 років – живе з діабетом американець Боб Краузе. У нього троє дітей і вісім онуків. Його девіз: «Замість того, щоб сумувати та впадати у відчай, спробуй краще управляти своїм діабетом, стань йому не ворогом, а другом».

Багато корисної інформації про діабет міститься на сайтах:  http://www.diabet.org.ua  і  http://www.novonordisk.ua

Обговорити питання, пов'язані з цукровим діабетом, можна в групі «Діабетики Одеси» https://vk.com/diabet.odessa

Автор: Олександр Галяс

Переклад: Олена Нуньєс