Фальсифікація чи знамення?

мироточие
02:03, 06 Березень 2019

16 лютого. З цією датою в історії світу пов'язано безліч подій, як святкових, так і трагічних.

Наприклад, в Литві відзначається День незалежності, а в Кореї відзначається День сяючої зірки - народження лідера Кім Чен Ина. В цей же день в 1586 році - іспанська інквізиція винесла смертний вирок жителям Нідерландів, а в 1923 році археолог Говард Картер відкрив гробницю фараона Тутанхамона. 16-е лютого в християнстві і католицизмі вважається днем Пам'яті святих великомучеників, тому в храмах правляться панахиди і відспівування. І ще в цей день «плачуть» - мироточать ікони ...

Мироточення - явище в християнстві, пов'язане із появою маслянистої вологи на чудотворних іконах та мощах святих. Явище схоже на появу на іконі речовини, світлої та маслянистої на вид, що випускає пахощі. Випадки мироточення різняться з виду, кольору та консистенції рідини, що з'являється. Вона може бути густою і тягучою, як смола, або ж нагадувати росу.

Як же це відбувається? Деякі атеїсти вважають, що за мироточенням та іншими церковними чудесами криється чийсь намір. Ще в своїй книзі «Простаки за кордоном» американський письменник Марк Твен відзначав: «Духовенство і церква знедолює народ, поширюючи невігластво, марновірство і раболіпство, а потім боготворять себе за свій благородний труд...».

Фальсифікація

Випадків, пов'язаних з церковної фальсифікацією, відомо не так багато.

Найбільш відомий стався під час правління Петра I. Одного разу царю донесли, що в Петербурзі в Троїцькій церкві заплакала ікона Богородиці. Народ звик вірити в чудеса, і тому до церкви тут же кинувся натовп простаків. Пояснювалося це тим, що Богородиця плаче через незадоволення знову відбудованим містом  та  царем-антихристом. А це було вже крамольно! Тому цар Петро, залишивши державні справи, особисто кинувся викривати провокаторів.

Увійшовши зі своєю свитою в храм, Петро деякий час розглядав ікону, потім хмикнув, звелів зняти її зі стіни і принести до нього в палац. Там у присутності свідків цар Петро відірвав оклад і, сплюндрувавши ікону, показав присутнім дві невеликі лунки в дошці навпроти очей Богородиці. У них лежали шматочки масла. А в очах Богородиці спритні попи прокололи дірочки. Коли біля ікони ставили свічки та вішали лампаду, масло розтоплювалось і починало потихеньку точитися через дірочки в шарі фарби.

Відомо також один із способів викликати мироточення.

Для цього дошку для ікони сушать, а потім вимочують до тих пір, поки дерево не просякне, в маслі або речовині, яке буде витікати з неї. Після вимочування трохи підсушують, а потім покривають як звичайну ікону. Треба зауважити, що це покриття захищає ікону від виходу рідини, яку ввібрала дошка. Краще ікону утримувати в сирому приміщенні, на зразок підвалу. В потрібний час ікону виносять, в місцях можливого витікання миру точково ушкоджують захисний шар і ставлять в саме сухе місце. Дерево розпочне віддавати рідину, висихати, а ікона, відповідно, мироточити.

Як відзначають дослідники, технологія заснована на простих фізичних законах.

Буває і так, що ікону замаслює недостатньо прикручений гніт олійної лампи, який розбризкує масло. В цьому випадку масло вдається виявити не тільки на самій іконі, але і на оточуючих предметах.

Або ось ще один кумедний випадок «дива»: 10 марта 2012 року індійський раціоналіст і скептик Санал Едамаруку вилетів в Мумбаї. Телеканал TV-9 запросив його розслідувати «чудо мироточення» з ніг статуї Христа, що викликало місцевий ажіотаж.

Разом зі знімальною групою він відправився в район Ірла в Вілі Парле, передмісті Мумбаї, щоб оглянути розп'яття, яке стоїть перед Церквою Богоматері Веланканні. Це розп'яття стало центром притягання для зростаючого натовпу віруючих, що прибувають звідусіль. Новина про диво поширювалася як лісова пожежа: вже кілька днів з ніг Ісуса стікали маленькі краплі води. Щодня сотні людей приходили молитися і зібрати трохи «святої води» в пляшки та інші місткості. Таким чином, нікому невідоме місце Ірла стало перетворюватися на центр паломництва. Але завдяки Саналу Едамаруку цього не сталося. За декілька хвилин він ясно встановив джерело води - протікання каналізаційної труби і механізм, за допомогою якого вода сягала ніг Ісуса. Після цього викриття священики були вельми незадоволені.

Знамення

16 лютого 2003 року в одній з церков Одеської області замироточила ікона під час внесення в храм. Спочатку було рясне мироточення, але до вечора вичерпалося.

Це фотографії, на яких видно лик з Туринської плащаниці. Зроблені вони через кілька місяців після мироточення. Лик з Туринської плащаниці проявився тільки на фотографіях. Це явище було сфотографовано різними людьми і в різний час.

Як вважає отець Василь, який в той час був настоятелем церкви, мироточення було знаменням наступних подій (мироточення відбудеться тієї події, якої не було в історії ніколи). Так, 16 лютого 2007 року відбувся штурм їхнього храму, за те, що їх громада з Московського патріархату першою на Україні перейшла під керівництво Київського патріархату.

Ось тому отець Василь вважає, що своїм мироточенням ікона як би попереджала про події, що насуваються.

Днями замироточило розп'яття Христа. Отець Василь вважає, що це знову пророкує трагічні події ...

Багато хто може до розповіді отця Василя поставитися скептично, мовляв, священику це вигідно. Але хотілося б пояснити, що ця людина ніяк не зацікавлена у фальсифікації, так як він не є настоятелем вже близько року, знаходиться поза штатом, але продовжує служити в інших храмах.

Вірити в це «чудо» або не вірити належить Вам, дорогі читачі, а ми з нетерпінням чекаємо на ваші откліки.

Автор: В'ячеслав Борциковський

Храм в Каменском
Икона,  которая мироточила
икона
икона
храм
внутри храма
икона