«Головна роль» – призер ОМКФ 2017

«Головна роль» – призер ОМКФ 2017
03:08, 09 Серпень 2017

«Главная роль» - призёр ОМКФ-2017 в номинации «Европейское документальное кино».

Сергій Буковський задумав картину як посвяту своїй мамі – актрисі Ніні Антонової. Скоро її ювілей, і вона активно готується до його святкування. А поки вона приміряє вбрання, Сергій знімає приватне кіно про відносини матері з сином і актриси з режисером.
За 60 років на знімальному майданчику у Ніни Антонової була одна головна, як зараз кажуть – «зоряна» роль – в багатосерійному фільмі власного чоловіка і батька Сергія, режисера Анатолія Буковського – «Варчина земля». Другий шанс їй пропонує вже режисер-син на певних умовах: Антонова грає, Буковський-молодший – знімає. Саме за роль у документальному фільмі Ніна Антонова – дружина режисера і мати режисера – отримує нагороду ОМКФ-2017.
Сергій хотів, щоб мама в його кіно була домашня. Тому все знімають в квартирі Ніни Антонової. Він наполягав, щоб героїня ходила в повсякденному одязі і не користувалася косметикою, хоч вона й пручалася. Він постійно провокує актрису, яка звикла до точних вказівок, задає їй особисті питання про своє дитинство, про її заміжжя, про перші ролі. Відповідаючи на питання, героїня виходить з образу придуманого нею самою персонажа і стає звичайною мамою, яка бігає по дому в клопотах, шукає медалі чоловіка за туалетним бачком, розмовляє з іграшковим хом'яком.
А паралельно йде підготовка до творчого вечора: актриса планує захід, кличе гостей, приміряє сукню. Але свято так і не буде показано. Буковський залишив цей день тільки для матері ...
Режисер хотів показати маму справжньою: без гриму і звичного для неї сценарію. Досягти цього непросто: адже людина, все життя якої пов'язана зі зйомками, рефлекторно починає поводитися інакше при вигляді включеної камери. Але Сергію це вдалося, і іноді мама забуває про оператора і перестає грати, а просто живе своїм повсякденним життям, що і було задумано спочатку.
Треба відзначити, що Сергій Буковський потрапив в програму європейських документальних фільмів з постдоком - видом кіно, в якому переплетено документальне та ігрове. Автор перемішує все і створює щось нове, своє. Режисер розповідає героїні, як себе вести, просить викликати Антонову на зйомки серіалу раніше, щоб зафіксувати її в момент роботи. Вона годинами чекає виходу на майданчик, щоб вимовити всього одну фразу. Так, робота епізодичній актриси - дуже важка, не в сенсі фізичному, а в моральному: постійна готовність вийти на майданчик тягнеться годинами ..
У «Головної ролі» Сергій Буковський не тільки пише портрет мами. Він шукає відповіді на питання, які давно його хвилювали, через які досліджує відносини матері і сина. Йому цікаво, чому він ще не виріс, чому так прив'язаний до неї. Раз по раз він задає їх Ніні Антонової, і та намагається відбутися жартами.
«Мама, не потрібно МХАТу», – каже Буковський, і вони знову стають режисером і актрисою, паралельно оголюючи перед камерою сімейні відносини. Такі перепалки створюють ефект присутності.
Хоча «Головна роль» - дуже особистий фільм, підняті в ньому питання зрозумілі кожному. Ось Буковський знаходить стару зошит з маминими настановами: «Сергій, суп в холодильнику. Не забудь вдягти шапку ». І я немов відразу повернулася в дитинство, коли стрімголов вибігала на вулицю і похапцем ховала в кишеню шапку.
Буковський відкриває Антонову не тільки як мати, але і себе що не змужнілого досі сина. Він ділиться переживаннями, згадує, як нудьгував по мамі, коли та була на гастролях, і він бачив її тільки на екрані.
Сергій Буковський не ставив перед собою мету показати актрису поза сценою, без камери. Для цього він міг би вибрати будь-яку іншу героїню. Але головна роль - у його матері. І вона зіграла її не просто в фільмі, але і в житті режисера.
Режисер – Сергій Буковський,
Оператор – Толі Химич,
Звукорежисер – Ігор Барбі.
Автор: Анастасія Холдаковська
 
главная роль
Сергей Буковский