Майбутнє має бути здоровим

здорове майбутнє
11:10, 25 Жовтень 2017

Репродуктивне здоров'я – досить складний термін, і кожен розуміє його по-різному.

До дев'ятнадцяти років Галина не відмовляла собі в «задоволеннях». Курила з 13-ти років, не гребувала алкоголем, особливо «в хорошій компанії», якщо подобався чоловік – не відмовляла йому в сексі не переймаючись наслідками.
Від батьківських настанов відбивалася, аж до того, що йшла з дому. З уроків і бесід на тему здорового способу життя і статевого виховання намагалася втекти, а якщо не вдавалося, то слухала неуважно. 
Так було до того моменту, коли дівчина закохалася по-справжньому. Аби не втратити хлопця, вона різко змінила поведінку, хіба що іноді покурювала, благо Віктор і сам був завзятим курцем і стежив тільки за тим, щоб його кохана не зловживала. Єдине, що засмучувало життя молодого подружжя – відсутність дітей. На третій рік подружнього життя вирішили звернутися до лікаря. Вердикт був жорстоким і однозначним: колишні «задоволення» Галини привели до незворотних процесів і назавжди «поставили хрест» на її бажанні виносити і народити дитину. Лише тоді молода жінка усвідомила, які помилки робила в свої учнівські роки, збігаючи з занять і бесід про здоровий спосіб життя і репродуктивне здоров'я.
ДЛЯ ДОВІДКИ. Репродуктивне здоров'яце можливість зачати, виносити і народити здорову дитину. Його збереження – завдання і жінки, і чоловіка. Кожна вагітність повинна бути бажаною, а батьки майбутньої дитини – здоровими.
Основи репродуктивного здоров'я жінки закладаються ще в ранньому віці і залежать від генетичних особливостей, наявності патології різних органів і систем організму, дії факторів зовнішнього середовища тощо. Ранній початок статевого життя, захворювання, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ), включаючи ВІЛ/СНІД, незапланована вагітність, аборти є основними проблемами репродуктивної сфери. Стан репродуктивного здоров'я багато в чому визначається способом життя людини, відповідальним ставленням до свого здоров'я, а також рівнем його інформованості про основи репродуктивного здоров'я, можливості його збереження та реалізації репродуктивних прав.
Історій, подібних описаної вище, будь-який фахівець в цій галузі розповість десятки. У країні, де чисельність населення скорочується із загрозливою швидкістю (за один тільки минулий рік природний спад склав близько 192 тис. людей), збереження і поліпшення репродуктивного здоров'я давно вже вийшло за рамки чисто медичної проблеми, і є вже тією проблемою, яка повинна вирішуватися на національному рівні. Під тиском медичної громадськості і невблаганних фактів в кінці 2006 року була прийнята Постанова Кабінету Міністрів України про Державну програму «Репродуктивне здоров'я нації на період до 2015 року», для виконання якої виділялося понад 760 млн гривень. Реалізація програми дозволила отримати зниження показників материнської та неонатальної (в перші 168 годин життя) смертності малюків. Майже в два рази знизився рівень штучного переривання вагітності, більш ніж на 47% зменшилася кількість абортів на 1000 жінок фертильного віку (так називається період в житті жінки, протягом якого вона здатна до виношування і народження дитини).
Ухвалення національної програми стимулювало появу регіональних проектів. Так, в нашому місті ось уже десять років успішно реалізується Міська програма «Тобі, майбутнє Одеси!», спрямована на профілактику репродуктивного здоров'я серед школярів. Виникла програма з ініціативи Одеського відділення благодійного фонду «Охорона здоров'я матері та дитини», яке багато років очолює заслужений лікар України, головний лікар пологового будинку № 1 Ірина Головатюк-Юзефпольська. Програма передбачає проведення лекцій, бесід, індивідуальну роз'яснювальну роботу зі школярами 7–11-х класів, і за необхідністю – огляди та рекомендації щодо подальшого лікування.
«Мета нашої програми, – розповідає її ініціатор, – показати, як правильно себе вести в підлітковому віці, щоб, перейшовши в вік зрілості, нинішні школярі не пожинали плоди своїх юнацьких помилок. Ще важливо вчасно виявити відхилення від норми розвитку щодо репродуктивного здоров'я дівчаток і хлопчиків. Адже лікар не тільки повинен лікувати сьогодні й зараз, а ще й займатися профілактичною роботою для того, щоб ця дівчинка або цей хлопчик не стали в майбутньому його пацієнтами, коли залишається тільки розвести руками й сказати, що, на жаль, допомогти у вашій ситуації вкрай складно».
Ідея Фонду знайшла розуміння і підтримку у місцевої влади, і програма «Тобі, майбутнє Одеси!» реалізується за підтримки Одеського міського голови, а також департаментів охорони здоров'я, освіти і науки міської ради.
ДЛЯ ДОВІДКИ. З початку програми індивідуальні консультації отримали 26 865 дівчаток і 3764 юнаки. Тільки в 2015–2016 навчальному році з дівчатками проведено 2865 індивідуальних співбесід, з них 370 отримали рекомендації та пройшли додаткові обстеження і УЗД органів малого таза на базі пологового будинку №1. З юнаками проведено 1284 співбесіди з подальшими рекомендаціями.
У реалізації програми велику допомогу надають викладачі та студенти Одеського національного медичного університету, молоді фахівці-волонтери – лікарі-гінекологи і урологи, з якими дітям набагато простіше знаходити спільну мову, бо не всі школярі готові поділитися своїми проблемами з батьками (особливо це стосується хлопчиків).
Одна з волонтерок програми (назвемо її Марією) з проблемою знайома не з чуток. Маша – названа дитина. До п'яти років вона росла в дитбудинку (мати через пияцтво позбавили батьківських прав), а потім потрапила в хорошу сім'ю, де дитину, що називається, обожнювали. Одне тільки затьмарювало: дівчинці дуже хотілося братика або сестричку, але батьки всі розмови на цю тему або переводили на жарт, або відговорювалися невідкладними турботами. І лише коли Маші виповнилося 12 років, названа мати розповіла правду.
Її чоловік (Машин названий батько) в молоді роки працював на будівництві, де зазвичай «розслаблялися» після напруженого робочого дня. Плюс ще викурював на день по дві пачки сигарет. В результаті лікарі поставили йому діагноз – олигозооспермия (зниження кількості сперматозоїдів в спермі). І хоча від шкідливих звичок він позбувся, лікування вимагало тривалого часу й таких витрат, що сім'ї були просто не під силу. Простіше виявилося удочерити дівчинку. На Машу ця історія справила таке враження, що вона вирішила стати лікарем-гінекологом. Всі роки навчання в школі та ВНЗ дівчина вела абсолютно здоровий спосіб життя, займалася спортом, раз на рік проходила обстеження на предмет стану здоров'я. Коли ж зустріла чоловіка, з яким захотіла зв'язати свою долю, то наполягла, щоб той кинув палити, що називається, за руку відвела його на обстеження й завагітніла лише тоді, коли була впевнена, що здоров'ю майбутньої дитини генетично нічого не загрожує. Дівчинка з'явилася на світ міцненькою, голосистою і росте здоровою – на радість батькам і бабусі з дідусем.
Тепер, проводячи як волонтер заняття з репродуктивного здоров'я, Марія розповідає школярам, в тому числі, і про свою історію (зрозуміло, не розкриваючи сімейної таємниці).
ДУМКА КЕРІВНИКА
«Міська програма "Тобі, майбутнє Одеси!" дуже важлива для виховання здорового молодого покоління одеситів, – вважає заступник міського голови Зінаїда Цвірінько. – Для кожного з нас найбільшим щастям є наші діти та внуки. В них – наше продовження, наша надія на краще майбутнє. І щоб майбутнє наших дітей було щасливим і успішним, щоб вони могли досягти життєвої гармонії, реалізувати себе як батьки, необхідно відповідально ставитися до їхнього здоров'я. У цьому хлопчикам, дівчаткам і їхнім батькам допомагають досвідчені фахівці, які проводять лекції, дають кваліфіковані консультації».
Але якими б не були показники, головне в цій програмі те, який вплив має вона на школярів, над чим змушує замислитися, які вжити заходи.
Характерна в цьому плані зустріч, яку провела в гімназії № 2 для учениць 7–11-х класів головний міський дитячий гінеколог Світлана Лашина. Після бесіди з фахівцем учениці зізнавалися, що отримали багато відомостей, які змусили задуматися про власний спосіб життя.
«Мені було не тільки цікаво, а й корисно взяти участь у цій бесіді, – каже десятикласниця Вікторія. – Я знаю чимало прикладів, коли мої однолітки приймають необдумані рішення, курять, п'ють, одним словом, ведуть нездоровий спосіб життя. Але ж нам уже зараз варто задуматися про те, як стати хорошими та здоровими мамами».
В останні роки в програму «Тобі, майбутнє Одеси!» залучають не лише школярів, але і  їхніх батьків. І дорослі проявляють анітрохи не менший інтерес, ніж їхні діти. На зустріч в школі № 92 прийшло понад 200 батьків. Найуважнішим чином слухали вони розповіді Світлани Лашин і волонтерів – Дмитра Кузнєцова, Володимира Стайкова і Юрія Чернічука – з кафедри нефрології та урології медуніверситету на базі 10-ї міської лікарні (завідувач кафедрою – професор Федір Костін). Питань було багато, а після зустрічі лікарі-фахівці провели безкоштовні консультації для батьків.
ДУМКА ЕКСПЕРТА
«Потрібність програми "Тобі, майбутнє Одеси!" не викликає сумнівів, – каже Ірина Головатюк-Юзефпольська. – Ми знаходимо відгук, бачимо зацікавленість школярів та їхніх батьків, які дбають про здоров'я своїх дітей. Наша програма – це програма доброти, турботи й найголовніше – любові до наших дітей, до одеситів і до здорового майбутнього нашого міста».
В Одеській області інформаційно-профілактичну роботу з репродуктивного здоров'я активно ведуть громадські організації «Молодіжний центр розвитку» та «Медична правда». Цей напрямок є важливою складовою частиною проектів з профілактики захворювань, що передаються статевим шляхом, які дані організації реалізують в рамках «соціального замовлення» на кошти, виділені обласною радою.
«Медична правда» на чолі з Аллою Ходак діє в Роздільнянському, Кілійському, Великомихайлівському районах. «Молодіжний центр розвитку» – в Біляївському, Балтському, Болградському, Кодимському, Подільському районах і в місті Южний. Їхня робота тим більше актуальна і важлива, що місцевим медикам, перевантаженим роботою, непросто знайти час для виступів в школах і профтехучилищах, тим більше, якщо мова йде про віддалені села. Вчителі в цій сфері, ясна річ, не дуже обізнані, і громадські працівники-волонтери, які мають багаторічний досвід роботи з підлітками, можна сказати, заповнюють цю лакуну.
Зустрічі з молоддю зі шкіл і профтехучилищ починаються, як правило, з показу відеороликів, які зачіпають емоції, збуджують їх. Справді, кого з підлітків залишить байдужим відеофільм «Коли дівчинка дорослішає»?! Така молодь залучається до обговорення складних, але істотно важливих для неї питань, в ході якого вони можуть висловити те, що їх хвилює, отримати корисні поради.
«В ході відвертої розмови, – розповідає керівник організації «Молодіжний центр розвитку» Олена Грибова, – ми прагнемо сформувати у підлітків уявлення про те, що здоровим бути модно. Сьогодні модно бути успішним, багато хто хоче домогтися успіху в житті, а ми пояснюємо, що одна зі складових успіху – це міцне здоров'я. Для досягнення життєвих цілей потрібно володіти неабиякою енергією, щоб вдалося реалізувати свої задуми, плани, мрії. А яка може бути енергія у людини, якщо його організм ослаблений курінням, алкоголем, не кажучи вже про наркотики?»
Наркотики – одна з тих тем, які особливо зачіпають сільських хлопців. Вони, як правило, все ж більш сором'язливі, ніж їхні міські ровесники, і волонтери часто вловлюють, що про дещо хлопці просто побоюються запитати. Тому доводиться вдаватися до психологічних прийомів. Зрозуміло, якщо поставити запитання: «Хто з вас спробував наркотики?» – навряд чи хтось зізнається. Зате, коли запитують, у кого є знайомі, які вживають наркотики, відразу ж піднімається ліс рук. Не менш активно проходить обговорення тем, які стосуються статевих відносин.
ДЛЯ ДОВІДКИ. В акціях проекту взяли участь вже понад 1000 старшокласників та вихованців профтехучилищ. З одеськими волонтерами співпрацюють місцеві фахівці Ольга Безсмертна, Анжела Юр'єва, Сніжана Антонова та інші. Охоче йдуть назустріч активістам «Медичної правди» і «Молодіжного центру розвитку» місцева влада, керівники центральних районних лікарень, директори шкіл, з якими одеські волонтери підтримують постійні стосунки.
Громадські   працівники  активно працюють  і в  Одесі. Тут у них склалися давні  й  міцні контакти з міською студентською поліклінікою
№ 21 («Клiнiка дружня до молодi»), особливо із завідувачем відділенням – Людмилою Кучеренко. Спільними зусиллями проведено десятки акцій у всіх вищих навчальних закладах міста, в тому числі в рамках Тижня планування сім'ї. Особливий інтерес у студентів викликають круглі столи: «Як стати богинею», «Жити безпечно – стильно», «Усвідомлене батьківство – щаслива сім'я» тощо.
«В ході цих акцій, – розповідає Людмила Кучеренко, – молоді одесити більше дізнаються про медичні послуги в сфері репродуктивного здоров'я та ефективних практиках планування сім'ї. Ця робота особливо важлива, тому що від стану репродуктивного здоров'я молоді залежить здорове майбутнє нашого міста і нашої країни».
Як ми бачимо, в Одесі та одеському регіоні накопичено солідний досвід ефективної інформаційно-профілактичної роботи за тематикою репродуктивного здоров'я. Принципово важливо, що тут знайшли розуміння й спільні точки докладання зусиль місцева влада, медики та волонтери. Але розвиток цього досвіду вимагає солідних матеріальних ресурсів. А це, прямо скажемо, неможливо без прийняття нової державної Програми з питань репродуктивного здоров'я. Така Програма тим більше необхідна з огляду на те, що нині проходить процес децентралізації. Але це вже тема окремої статті.
Автор: Олександр Галяс
Переклад: Олена Нуньєс