Пам'яті Тараса Шевченка

Тарас Шевченко
01:03, 09 Березень 2018

Сьогодні, 9 березня 2018 року, весь освічений світ відзначає 204-й день народження Великого Кобзаря.

10 березня 1861 р. в Санкт-Петербурзі серце Тараса Шевченка перестало битися. «Він дуже глибоко відчував і дуже був близький до народу», – ці слова як не можна краще говорять про особу і  характер великого співця свободи.
Тарас Григорович Шевченко,  перш за все, відомий нам як талановитий і видатний поет, драматург, прозаїк і політичний діяч. Але до всього цього Шевченка без перебільшення можна назвати геніальним художником.
Тяга до образотворчого мистецтва у Тараса Григоровича була з самого раннього віку. Підлітком, він любив крейдою розмальовувати різними дивовижними візерунками стіни будинку, стіл, лавки, із задоволенням малював людей, тварин, пейзажі.
Шевченка як художника вперше помітив пан Енгельгард. Він хотів зробити з Тараса придворного художника. Але доля Тараса круто змінилася, коли він приїхав разом з Енгельгардом до Петербурга. Там його помітили великі російські художники – Карл Брюллов та Василь Жуковський. Вони власними силами організували лотерею, на якій продали картину Шевченка із зображенням Брюллова. На гроші, отримані з продажу картини, Шевченка викупили з кріпацтва. Надалі Брюллов  та Жуковський сприяли вступу Тараса в Петербурзьку академію мистецтв, де Карл Брюллов стає вчителем і наставником юного художника.
Навчаючись в Академії, Тарас розвивав свій природний і художній талант. Він був наділений багатьма рисами вдачі: гарячою волелюбністю, великою працелюбністю, жадобою знань, широким діапазоном інтересів, тонким знанням людської психології. Шевченко ставився до образотворчого мистецтва з глибокої щедрістю, воно приносило йому радість в гіркі хвилини життя. У його картинах відображалася вся глибина і самобутність його особистості.
Серія офортів (1843-1844 рр.) «Мальовнича Україна», показала високу художню майстерність Шевченка, яке виражалося в умінні легко оперувати світлотінню, досягненням прозорих тонів.
У творчості Тараса Шевченка поезія і живопис тісно пов'язані між собою. У живописі він був поетом, в поезії – живописцем. Для Шевченка живопис став необхідністю, виразом його творчого духу.  Особливо вражають його живописні роботи, які реалістичні, але в той же час не позбавлені своєрідної магії та чаклунства кольору, передають атмосферу подій і внутрішній стан героїв, зображених на картинах. (Стиль реалізм).
Видатний художник Тарас Григорович Шевченко пробував себе в різній техніці, навіть в скульптурі, а за успіхи в гравюрі йому було присвоєно звання академіка.
Чому ж особа Шевченка досі не залишається без уваги? Чому його творчість є актуальним у наш час? Секрету немає: вся справа в тому, кому присвячується ця творчість, і що в ній закладено. Все своє життя Шевченко присвятив людям.  У його творчості відображається народ, його боротьба за свободу і майбутнє.  Картини Т. Г. Шевченка вважаються відображенням його літературних творів.  Його творчість –  пророче,  дивиться в майбутнє.  У ньому порушені проблеми відносин між людьми, нерозуміння, неправильне ставлення до людських цінностей, духовної загибелі людини. А прекрасно виконані малюнки підкреслюють художні смаки і прагнення Шевченка, будучи паралельно ілюстраціями до його віршів і до життя.
Зберіглося  835  його літературних творів, а також картин, портретів, гравюр на різні теми, написаних в різні періоди життя цієї великої людини. Ще більше 270 одиниць художніх творів вважаються загубленими.
У нашому художньому училищі творчості  Т. Г. Шевченка  приділено велику увагу.  Проводяться літературні вечори, на яких студенти мають можливість аналізувати художні шедеври Шевченка, читати вірші великого Кобзаря, занурюючись у світ емоцій і переживань, відкривати свій внутрішній голос, що доноситься з серця. Викладачі з великим інтересом розповідають про незвичний стиль Шевченка і про особливості його письма, вислуховують точку зору кожного студента, доповнюючи їх судження власними думками, виходячи з особистих знань і досвіду.
Студенти, яких особливо зацікавила художня творчість поета, із задоволенням пишуть копії відомих художніх робіт Шевченка, а також роботи, присвячені літературним творам, віддаючись при цьому своїм відчуттям і використовуючи тонкі нотки власного стилю.
В бібліотеці училища оформлена і діє тематична виставка, присвячена Т. Г. Шевченку.  Вона дає можливість познайомитися з цікавими фактами з життя і творчості Кобзаря, особливо в період становлення його як художника.
Студенти училища беруть участь в міжнародних Шевченківських конкурсах.
Старший викладач і ведучий педагог відділення художнього декорування середовища, Борис Геннадійович Бєлов, в березні 2015 року брав участь у виставці «Справи добрих оновлюються», яка була присвячена 200-річному ювілею Т. Г. Шевченка і проходила в Національному музеї  Т. Г. Шевченка в рамках проекту «200 українських художників».
Борис Геннадійович є автором портретів Т. Г. Шевченка, один з яких зберігається в Національному музеї Т. Г. Шевченка, а інший – в художньому музеї міста Пекіна.
Кожен народ має щось своє найдорожче, найсвятіше. Для українців такою святинею є натхненник національних ідей, проповідник добра, волі, щастя і правди – Тарас Шевченко.
Минатимуть роки, спливатимуть віки, а Тарас Шевченко залишатиметься безсмертним у пам'яті нащадків.
Авторка: Анна Погорела, викладач української мови та літератури  Одеського художнього училища ім. М. Б. Грекова