Реформи для життя

здоровье
09:12, 04 Грудень 2018

Всі реформи мають значення для життя людини, але реформа охорони здоров'я стоїть в цьому ряду на першому місці.

Як тільки мова заходить про якісь реформи, одразу спливає: «життєво важлива». У реформы немаэ зворотного шляху. Так, зараз кожна реформа має суттєве значення для життя наших співгромадян, але є така, яка цього життя стосується безпосередньо. Як ви, мабуть, вже зрозуміли, мова йде про реформу системи охорони здоров’я. Це для кожного з нас найближче і найважливіше. Чи не тому, навколо саме цієї реформи точиться стільки суперечок? Що ж, спробуємо розібратися у тому, чому вона так необхідна, і що вже робиться в Одеському регіоні задля її реалізації.

ЦИФРИ – НАЙСИЛЬНІШИЙ АРГУМЕНТ

Необхідність реформування української системи охорони здоров'я підказано життям. Взяти хоча б такий факт: середня тривалість життя в Україні майже на 10 років менша, ніж у Європейському Союзі. За даними експертів, майже три чверті жителів України незадоволені якістю медичної допомоги, більше 90% згодні з тим, що систему охорони здоров'я необхідно реформувати. Крім того, до реформування підштовхують положення Угоди про асоціацію України з Європейським Союзом.

Проте, коли реформа розпочалася, вона зустріла шалений опір, причому інколи навіть серед тих, хто вважав її необхідною. Серед аргументів, які наводять консерватори, є і такий: піввіку тому  жителі України жили довше, ніж у Фінляндії. Але вони не вказують, що на початку 1970 року фіни розпочали реформування власної системи охорони здоров'я, і зараз тривалість життя там навіть дещо більша, ніж в середньому у ЄС.

Але головний аргумент на користь реформ – фінансовий. Зараз удосконалюються методи лікування, з'являються більш ефективні ліки, набагато покращується якість медичного обладнання, а на це потрібні величезні кошти, яких у держави просто немає. А ті, що є, використовується не надто ефективно; переважна частина бюджетних витрат на медицину йде на заробітну плату та  комунальні  послуги. Тому просто нереально говорити про якийсь розвиток медичних установ.

ЯКІ ШЛЯХИ ПІДКАЗУЄ ЄВРОПА

Ігор Яковенко, колишній заступник міністра охорони здоров'я України, впевнений, що медична реформа за європейськими зразками має змінити діючу систему. Бо якщо до цього часу фінансувалося «койко-місце», то  реформа передбачає оплату лікарям за реально надані послуги.

Лікарні отримуватимуть фінансування в залежності від якості наданих послуг і заявлених потреб. Оцінювати потенціал лікарень і здійснювати закупівлю послуг має державний центр, де проведуть оцінку кожної операції та встановлять її фіксовану вартість.

А далі нас чекає перехід до страхової медицини, яка в країнах ЄС давно вже довела свою ефективність. Тут варто наголосити, цей страховий підхід дозволяє не тільки краще лікувати від хвороб, але й стимулює громадян краще слідкувати за своїм здоров'ям. Оплата послуги звернення до лікаря в європейських країнах відбувається частково за рахунок бюджету, страховки, частково – з кишені пацієнта.

Наприклад, у Франції пацієнт знає заздалегідь, що четверту частину витрат на лікування в лікарні йому доведеться сплатити самому, а це серйозно стимулює людей вести здоровий спосіб життя.

Реформа системи охорони здоров'я в Україні перекладає відповідальність з лікарні на лікаря. Лікар створює престиж медичного закладу, тому керівництво такого закладу має бути зацікавлене залучати кращих лікарів, за якими потягнуться пацієнти. А куди пацієенти захочуть потрапити, там буде більше фінансування. Крім того, має бути створена єдина база всіх лікувальних установ України, щоб, набравши в Інтернет-пошуковику, наприклад, слово «вухо», пацієнт міг швидко отримати список установ, де проводиться відповідне лікування, а також дізнатися про види оплати.

ПРОФІЛАКТИКА У ЦЕНТРІ УВАГИ

Коли мова йде про реформування української системи охорони здоров'я за європейськими стандартами, треба мати на увазі, що в країнах ЄС акцент робиться не на лікуванні хвороб, а на профілактиці захворювань. Такий підхід формалізовано у т.зв. Оттавській хартії сприяння здоров'ю. Основна ідея цієї Хартії: здоров'я формується в повсякденному житті, в тих місцях, де люди живуть, вчаться, працюють, грають і т.і. І оскільки здоров'я багато в чому залежить від факторів, які знаходяться за межами сфери медичної допомоги, то сприяння здоров'ю – це зона відповідальності не тільки медиків, а й структур державної та місцевої влади, громадських організацій, виробничників, бізнесменів, засобів масової інформації. У Європейському союзі такий підхід отримав назву «health in all policies» (HIAP).

Згідно HIAP, ефективна політика охорони здоров'я повинна включати в себе соціальну та регіональну політику, охорону навколишнього середовища, освіту і науку. І не випадково в Угоді про асоціацію України з ЄС міститься стаття № 427, згідно з якою наша країна  також повинна керуватися підходом «охорона здоров'я у всіх політиках держави».

– Координувати і направляти реалізацію такого підходу має Міністерство охорони здоров'я, – вважає відомий експерт Костянтин Красовський. – Для цього існують різні шляхи. Наприклад, у Великій Британії в Департаменті охорони здоров'я в 2012 році було створено Агентство громадського здоров'я, яке в жовтні 2014 року опублікувало звіт «Від доказів до дій: можливості захистити і поліпшити здоров'я нації».

«Ми стикаємося з епідемією довгострокових захворювань, які в значній мірі можна запобігти, – написано  в цьому звіті. –  Було б неефективно і недоцільно намагатися вирішити ці проблеми шляхом збільшення витрат на лікарні, лікарів і медичні послуги. Правда полягає в тому, що медична допомога має відносно обмежений вплив на наше здоров'я. Міжнародні дослідження показують, що медицина сприяє запобіганню лише близько 10% передчасної смертності. Нашою відправною точкою для пріоритетів в цьому документі є те, що ми не можемо зберегти статус-кво. Система охорони здоров'я повинна бути такою, що допомагає людям залишатися здоровими, а не такою, що тільки лікує хвороби».

В Англії новий підхід не тільки декларується, а й реально впроваджується, прикладом чого є успішна стратегія зменшення споживання солі. 

В РЕГІОНІ НЕ ЧЕКАЛИ ВКАЗІВОК  

Якщо реально намагатися збільшити тривалість життя в Україні, то потрібно не тільки декларувати підхід «охорону здоров'я у всіх політиках держави», а практикувати його, забезпечивши реалізацію відповідними повноваженнями і ресурсами. 

До усвідомлення важливості такого підходу прийшли в Одеській області. Минулого року голова Одеської обласної держадміністрації Максим Степанов представив концепцію розвитку системи охорони здоров'я в регіоні, яка передбачає цілий ряд інновацій в медичній сфері. 

– Тема якості медицини є дуже болючою для жителів Одеської області, опитування відносять її до найактуальніших проблем регіону, - зазначив голова ООДА. – Саме тому разом з колегами ми почали розробляти концепцію розвитку галузі, яка дозволила б максимально ефективно використовувати наявні ресурси і поліпшити якість медичних послуг для населенія. 

Ключова  складова концепції – створення дев'яти госпітальних округів на основі реальних потреб громадян в різних видах медичної допомозі. При цьому, підкреслює  М.Степанов, в Одеській області відмовилися від сліпої нарізки округів за адміністративно-територіальним принципом. Тут в центр процесу поставили інтереси пацієнтів, для чого провели рейтингування лікарень, визначили маршрути доступності пацієнтів до медичних установ і таким чином повністю адаптували ідею госпітальних округів до реалій регіону. 

Структура округів  перебудовується відповідно до реальної потреби в медичних послугах. Також в області впроваджується система дистанційних консультацій з використанням відеозв'язку (телемедицина), щоб кожний  житель міг отримати консультацію висококваліфікованого фахівця, перебуваючи в кабінеті свого сімейного лікаря або в районній лікарні.

– За кожним кроком, – стверджує голова ООДА, – стоять серйозні розрахунки. Втілення в життя медичної реформи  вже найближчим часом дозволить досягти головної мети – підвищити якість та доступність послуг для людей на всіх рівнях медичної допомоги.

Майже 150 років тому знаменитий політик Бенджемін Дізраелі написав, зауважив, що саме здоров'я  – «є основа щастя народів і могутності країни. Турбота про нього повинна бути першим обов'язком кожного державного діяча». Саме таким підходом повинен керуватися кожний, хто має відношення до медичної реформи. Тим більше, що в української влади достатньо політичної волі, щоб довести справу до кінця. Бо зворотній шлях спричинить невиліковні наслідки – як для людей, так і для країни.

А ми з нетерпінням чекатимемо ваші відгуки і знайомитимемо вас з новими цікавими подіями в Одесі.  

Автор: Анастасія Холдаковська