САМОУПРАВЛІННЯ - ЧАСУ ПОВЕЛІННЯ

самоуправление
11:03, 09 Березень 2019

Самоврядування Польщі придатне для Одеси завдяки прес-туру фонду Міжнародної солідарності.

— Ми залучаємо до суспільного життя людей, інформуючи їх листівками, проводимо бесіди, де пропонуємо писати свої проекти, — повідомила нам директор Центру соціальної комунікації мерії Варшави Урсула Маєвська. 

— По всіх проектах у нас проводяться консультації з жителями міста. І тільки після такого обговорення ухвалюються рішення. У рік в польській столиці проводяться понад 100 таких консультацій. Діалог з жителями Варшави проходить на трьох рівнях: в мерії, в медіавідділі і в прес—центрах, які розташовані в 18 районах міста. Кожен житель може запропонувати ідею благоустрою міста, яку влада розглядає. Так, за пропозиціями громадян були зроблені доріжки для сліпих, поставлені нові дитячі майданчики і т. п. 

Республіка Польща за адміністративним устроєм розділена на воєводства, повіти і гміни. При цьому кожна з цих адмінодиниць відповідає за життєзабезпечення населення на своєму рівні. І найменші одиниці — гміни — незалежні від повітів і воєводств, самостійно вирішують, як їм розвиватися. Вищі органи влади тільки контролюють законність рішення гмінів, лише в разі порушень закону втручаючись в те, що відбувається через суд. Польські експерти готові передавати Україні свій досвід в побудові системи самоврядування. Але вважають, що наша країна повинна будувати систему самоврядування відповідно до своїх реалій.

Такий підхід знаходить розуміння в Одесі, де вже з початку нинішнього століття ведеться робота з самоорганізації населення. За словами начальника міського Управління з питань взаємодії з органами самоорганізації населення Олега Загрійчука, за останні роки істотно зросла активність громадян. У минулому році було створено п'ять нових ОСН (органів самоврядування населення). Сьогодні таких організацій в місті вже 42. Помітно, що одесити хочуть і готові самі керувати своїм життям.

Голова Асоціації органів самоорганізації населення Одеси Володимир Томашевський також відзначив зростання зацікавленості громадян у самоврядуванні.

— Коли ми починали працювати в мікрорайоні «Південно—Західний масив», у нас було кілька активістів, — розповідає Володимир Володимирович. 
— Але потім люди побачили, що багато чого можна зробити своїми силами. І пішли до нас.

У мікрорайоні волонтери відкрили «Громадський центр соціальної взаємодопомоги», де надають підтримку тим, хто її потребує: речами, продуктами, консультаціями. Характерно, що багато хто з тих, хто отримав допомогу в Громадському центрі, залишаються тут волонтерами, самі допомагають нужденним. Тут постійно проходять культурні заходи, зустрічі, жителі проводять разом дозвілля, допомагають ветеранам. І все це завдяки ініціативі жителів мікрорайону.

— ОСН — це народне представництво у владі, — стверджує Володимир Томашевський. — Через такі структури люди можуть вирішувати свої проблеми.

У Громадському центрі приймають громадян з найрізноманітніших питань. Зараз люди активно цікавляться тим, як організувати ОСББ, щоб не потрапити в залежність до новим керуючим компаніям, які з 1 липня 2016 року візьмуть в обслуговування будинку, мешканці яких не наважилися вести господарство самостійно.

— Іноді навіть доводиться мирити сім'ї, це теж з життя ОСНів, — жартує Володимир Володимирович. — Звичайно, у нас багато проблем, паперової тяганини. Але одне ми зрозуміли: вже ніколи не підемо назад. Можна постояти, почекати, але весь час рухатися вперед. І багато ми можемо зробити своїми силами, якщо будемо активними і наполегливими в досягненні мети.

Альтернативна польському варіанту одеська модель показала свою дієвість. Кожен ОСН вирішує свої проблеми і обирає свої форми роботи. Так, ОСН «Марсельський» продовжує реалізацію надання жителям мікрорайону послуг СДПТ за допомогою створення керуючої компанії, яка підвищила НЕ тарифи на комуналку, а якість обслуговування. Благоустроєм території активно займаються ОСНи «Балтський», «Дмитрівка», «Чубаєвка» та ін. Зусиллями активістів створюються ОСНи в Приморському районі.

— Рух самоврядування підтримує міська влада, сприяючи його розвитку, — підкреслює Олег Загрійчук.

— Але нам ще потрібно багато працювати, щоб люди зрозуміли: вони самі можуть зробити своє життя кращим, в тому числі пропонуючи проекти, які прикрасять Одесу. Для цього вже 15 років щорічно проводиться конкурс соціального замовлення, де громадські організації пропонують свої проекти. На реалізацію кращих з них виділяються гроші з міського бюджету, але тільки з умовою, що більшу частину коштів заявники повинні залучити з інших джерел.

У той же час провідні ОСНи подають заявки на отримання грантової підтримки — за прикладом польських гмінів, які за рахунок фінансування Євросоюзом істотно підняли рівень життя в містах і селах. Орієнтир руху для українців є. І справа тільки за людьми, які можуть зробити своє місто, свою країну по—справжньому європейською.

А ми чекаємо на ваші відгуки про самоврядування суспільства!

Автор: Олександр Галяс, Інна Іщук

Перекладач: Вікторія Гапчук