«Сойчине крило»: незвичайний проект

«Сойчине крило»: незвичайний проект
01:07, 04 Липень 2018

Постановка «Сойчине крило» Одеського Театрального ліцею розворушила уми одеських театралів.

Минуло вже кілька місяців від дня прем'єри вистави «Сойчине крило» за творами великого українського письменника Івана Франка в Театральному ліцеї під керівництвом А. І. Падуки, але незвичайний творчий проект продовжує користуватися великим успіхом, і викликає широке обговорення в театральних колах і в соцмережах.
На сцені запалюються свічки, і глядачі в залі з завмиранням духу починають стежити за репліками головного героя. У них – незвичайних для молодого актора – глибокий філософський зміст. Текст, що стосується потаємних психологічних глибин людських взаємин, змушує з першої ж миті дії, що відбувається на сцені, повністю зануритися в історію, вічну і сумну, як саме життя.
Печаль вічних людських помилок з'являється передчуттям з перших же сцен. З появою білого конверта, листа, яке не тільки переверне все життя головного героя, весь його внутрішній світ, але й подарує глядачам надзвичайне відчуття від історії, яка торкнеться кожного з тих, хто сидить в залі для глядачів, не залишаючи байдужим жодної дорослої людини, що має за плечима певний життєвий досвід. Досвід, який героям вистави належить придбати на очах у глядачів нелегким поверненням до свого колишнього життя.
Кожен показ вистави на сцені Театрального ліцею викликає великий інтерес. Зал повний. Публіка різних вікових груп: і зрілі люди, і ті, яким ще тільки належить знайти свою дорогу в житті. Вистава цікава глядачам будь-якого віку.
З перших же прем'єрних показів стало зрозуміло, що в театральному житті Одеси з'явилося абсолютно нове явище. Настільки унікальним творчим експериментом стало «Сойчине крило». Проект незвичайний за змістом і за формою. Тут глибокий філософський зміст поруч з творчими висотами режисерського бачення, адже кожна сцена є певним наріжним каменем в скульптурній формі вистави, ідеально з'єднуючись в єдине ціле.
Про незвичайності цієї вистави писали багато ЗМІ. У цій роботі використовується дуже рідкісний літературний матеріал. До речі, дуже хочеться особливо відзначити роботу режисера Анатолія Падуки з літературним матеріалом. Іван Франко залишив дуже велику і серйозну творчу спадщину. Але твори, що стали основою п'єси «Сойчине крило», невідомі широкому загалу. Рідкісний літературний матеріал завжди важливий для розвитку історії та для створення талановитого спектаклю.
За словами режисера вистави і керівника Театрального ліцею А. І. Падуки, процес роботи над створенням вистави був досить важкий. Були складнощі з підбором музики, з акторами, які пробувалися на головні ролі. Втім, в ролі головної героїні режисер з самого початку бачив Тетяну П'ятковську, блискуча гра якої створює настільки яскравий образ, що глядачі буквально відчувають, як на їхніх очах відбувається справжнє творче чаклунство.
Гра Тетяни П'ятковського заворожує. Драматизм і чуттєвість, глибокий чарівний голос, витонченість і шаленість жестів – все це так властиво бунтівній, збентеженій, поривчастій душі героїні, яка вміє усвідомити свої помилки і заплатити за них.
Над студійним рішенням вистави довелося працювати довго, але результат того вартий. Нова робота змусила знову говорити про Театральний ліцей, вона розкрила цей відомий колектив з іншого боку.
Історія Театрального ліцею – це історія успіху, золотими літерами виписана в театральній історії міста. У всіх театрах Одеси, і в більшості відомих театрів інших країн, працюють випускники Анатолія Падуки. Так само є ще одне важливе досягнення, про яке можна і потрібно говорити: в Театральному ліцеї найбільший відсоток тих, хто вступив до профільних театральних вузів, серед усіх творчих колективів міста. Акторська школа Анатолія Падуки заслужила найкращі відгуки від багатьох відомих людей. Наприклад, Кіра Муратова була частим гостем в Театральному ліцеї, і завжди давала блискучу характеристику керівникові та юним акторам.
Відгуки знаменитих людей на адресу ліцеїстів, керівників і педагогів – цілком заслужені. Адже те, що роблять у ліцеї – це формування сучасної культури, стилю. Це боротьба з культурним невіглаством, особливо важлива для сучасного покоління. А тому в студії на вул. Спиридонівська, № 10, завжди раді дітям і підліткам від 10 років до 21 року – талановитим, творчим і бажаючим спробувати себе в мистецтві. Заняття відбуваються по вівторках, четвергах, суботах і неділях з 15:00 до 18:00 години.
Є і ще одна важлива новина. Театральний ліцей оголошує кастинг на роль головної героїні у виставі «Сойчине крило». Запрошуються актриси одеських театрів, які бажають отримати унікальний досвід роботи в такій незвичній і талановитої постановці. Адже «Сойчине крило» завжди збирає своїх глядачів, і скоро буде представлено на фестивалі сучасного театрального мистецтва «Молоко». 
Автор: Ірина Лобусова
Переклад: Олена Нуньєс
Фото: Петро Катин