Сучасний Дон Кіхот економіки

Сорос
10:02, 28 Лютий 2019

Щасливий авантюрист, для когось – геній. Хто ж він – успішний спекулянт, видатний вчений, великий філантроп?

Успішний спекулянт

У вересні 1992 року прославився тим, що за кілька годин заробив близько двох мільярдів доларів, обваливши Банк Англії.

Джордж Сорос, використовуючи дані про стан валютного ринку Англії, відчув слабкість фунта і провернув спекуляцію з цінними паперами. В результаті уряд Англії змушений був оголосити про девальвацію фунта стерлінгів. Він не побоявся протистояти фінансовій системі цілої держави тоді, коли про валютні махінації ще ніхто нічого не знав.

Сам Сорос спробував пояснити свій успіх застосуванням теорії рефлективності фондових ринків, згідно з якою рішення про покупках і продажах цінних паперів ухвалюються на основі очікувань цін в майбутньому, а оскільки очікування — категорія психологічна, вона може бути об'єктом інформаційного впливу. Атака на валюту будь-якої держави складається з послідовних інформаційних ударів через ЗМІ та замовні статті в аналітичних виданнях, що поєднуються з реальними діями валютних спекулянтів, розхитують фінансовий ринок. 

Славетний вчений

У січневому номері американського журналу «Атлантик манслі» він виступає з роздумами, що викликали широкий відгук серед громадськості. У своїх працях фінансист висловлює глибоку стурбованість долею нашої цивілізації. Однокашник Поппера і Хайєка по Лондонській економічній школі, він ще в 1987 році опублікував книгу «Алхімія фінансів», в якій по-своєму розвинув попперовском доктрину «відкритого суспільства».

Відкрите суспільство — суспільство, члени якого негативно налаштовані по відношенню до різних заборон, ухвалюють рішення, спираючись на власний інтелект. Це суспільство не обмежене капіталізмом і не грунтується на марксизмі або анархії. Це самостійний варіант демократії. 

«Ворогом відкритого суспільства є всякий, хто претендує на знання якихось абсолютних істин. Існують вони чи ні —  це окреме питання, але людському розуму вони не підвладні. Хто стверджує зворотне, той божевільний або брехун. Концепція відкритого суспільства, навпаки, полягає в тому, що є різні люди з різними думками і різними інтересами, тому треба шукати і створювати механізми для їх співіснування. Істина недосяжна, але до неї можна наблизитися, навчаючись на своїх помилках», — міркує Джордж Сорос.

Більш того, Сорос не обмежився теоретизування: значну частину своїх коштів він витрачає на реалізацію цих ідей в 30 країнах світу через створені фонди. У 1979 році Джордж Сорос відкрив в США свій перший благодійний фонд «Відкрите суспільство». Щорічно Сорос витрачає на свої некомерційні проекти понад 300 мільйонів доларів. А це надає аргументів президента «Відкритого суспільства» особливу силу.

Великий філантроп

Як відомо, Джордж Сорос значну допомогу надає колишнім країнам Радянського Союзу. На питання про утопічність деяких проектів інвестування в країни пострадянського простору Джордж Сорос сказав наступне: «Я постійно ставлю собі питання, чи слід мені продовжувати допомагати Росії і Україні, тим більше що я витрачаю тут силу-силенну грошей. Я не розглядаю допомогу науці або освіті як вкладення капіталу, але все це, тим не менш, провалюється в якусь прірву. Я постійно ставлю собі це питання і всякий раз, незважаючи ні на що, даю на нього позитивну відповідь: так, так треба. Я вважаю, що деякі битви слід вести, навіть якщо вони заздалегідь програні».

Досить несподіваний ідеал для фінансиста. Мабуть, Джордж Сорос запозичив з характеру знаменитого персонажа Дон Кіхота деякі риси характеру. Виявляється, тільки в 2010 році в Україні міжнародний фонд «Відродження» Джорджа Сороса профінансував 868 проектів загальною вартістю близько 10 мільйонів доларів.

«Я вірю в перерозподіл доходів і до деякої міри в перерозподіл багатства. Хоча я не вірю в суспільство, в якому всі рівні. Але я відчуваю все більше розчарування від ідеології західного суспільства, де на перше місце ставляться тільки принципи конкуренції та виживання найсильніших. Потрібна така сітка, як в цирку, куди може впасти акробат, що не втримався.

Інакше механізми відкритого суспільства, в тому числі ринкові механізми, не виживуть. Ви можете називати це соціал-демократичною ідеєю, для мене це просто інстинкт самозбереження. Я скажу, що у вас вийшла система грабіжницького капіталізму, яку ненавидить більшість населення. Є небезпека, що воно піде за будь-яким «месією», за харизматичним популістом, який пообіцяє вивести країну з цього жахливого стану, але насправді заведе її назад в глухий кут тоталітаризму», —  висловився Сорос щодо ситуації в країнах пострадянського простору.

У «Алхімії фінансів» доктор Сорос пише: «Фінал історичного процесу в моєму розумінні залишається відкритим... Я навіть дозволю собі стверджувати, що ідеї, які творять історію, несуть плідні помилки... Ми можемо розділити події на дві категорії: звичайні, повсякденні події, ті, якими захоплюються учасники, і унікальні, історичні події, які впливають на вподобання учасників і ведуть до подальших змін... Історичним зміни стають в тому випадку, коли вони впливають як на хід подій, так і на сприйняття учасників. Так що наступна подія вже не може бути простим повторенням ситуацій, що передували йому».

Можливо, саме Україна — те саме місце, де відбуваються не звичайні, а історичні події, що притягають «мислячого учасника», а за «відкритим суспільством» наше суспільство. 

Сорос

10 фактів про Джорджа Сороса, які Ви не знали

1. Вважає Україну місцем, де може втілитися в життя його теорія «Відкритого суспільства».

2. Не вірить в західну економію, всесвітню демократію, грабіжницький капіталізм.

3. Знає англійську, угорську, німецьку та французьку мови.

4. Бачить людей наскрізь і не чекає від них нічого. Але вірить, що все здійсниться.

5. Зміг заробити мільярди своїм розумом.

6. Діяльність його благодійних фондів заборонена в багатьох країнах. Чому? Сорос стверджує, що люди не розуміють щедрості.

7. Один з найбагатших людей планети. Але ніколи не хизувався своїм доходом.

8. За один день заробив більше мільярда доларів.

9. Переконаний, що потрібно вчитися на своїх помилках і не боятися їх робити.

10. Його ім'я стало прозивним -—  «Соросами» називають спекулянтів, які штучно створюють валютні кризи.

А ми чекаємо на ваші відгуки про Джорджа Сороса!

Перекладач: Вікторія Гапчук