СУД ОЧИМА МОЛОДІ

СУД ОЧИМА МОЛОДІ
03:10, 26 Жовтень 2019

Судова гілка влади – один з головних наріжних каменів держави.  Без справедливого, незаангажованого суду годі й думати про побудову демократичного суспільства. Між тим, авторитет суду в Україні вкрай низький, особливо серед молоді.  Чому це так і що треба зробити, аби становище змінилося на краще? 

Про це ми вирішили довідатися у молодих одеситів. І от які відповіді отримали.      

Марія, 18 років, студентка:  «У нашій  судовій  системі все купується і продається. Якщо у людини немає грошей, то можна навіть не намагатись  довести свою правоту. Я сама не зіштовхувалась з судом, але у родини моєї подруги була ситуація, коли потрібно було викласти чималеньку суму, аби виграти суд. І вони просто не змогли знайти стільки грошей.  Безкоштовно ніхто нічого не буде робити, тому який там може бути імідж суду?!  Треба прибрати корупцію,  і все буде добре, можливо».

Наталія, 19 років, студентка:  «Я не дуже доброї думки про наш суд. Вважаю, що там все занадто корумповано. В мене прикладів немає, а ось в знайомих є досвід, коли реально винних людей не карали  через те, що ті дали хабаря. Щоб покращити імідж суду, треба почати боротись з корупцією». 

Олена, 20 років, студентка: «Я від цієї теми далека. Але в моїх очах український суд, як і більшість всього українського,  дуже корупційна схема, де не можна  шукати справедливих рішень. Потрібно мінімізувати корупцію і все буде класно».

Михайло, 22 роки, актор: «Поки що сам з судом не зіштовхувався. Але чув багато негативних історій про продажність суддів ( хто більше грошей запропонує – той виграв). Моя тітка працювала суддею. Втекла звідти через корупцію, не хотіла приймати їхні правила. Ну, а щодо іміджу… Бути чесним – головне для судді. Діяти тільки у межах закону. Але я не можу уявити таке в нашій країні».

Андрій, 22 роки, механік: «Судова система у нас дуже корумпована, і поки чинна влада не почне саджати «розбійників»  за грати, то рівень довіри до суду  як до однієї з гілок  влади,  буде дуже низький. Поки корупціонери, аферисти, люди, які обкрадали Україну, не будуть сидіти за гратами,  ніякий імідж не підніметься».

Владислав, 22 роки, програміст: «Як на мене, то судді  такі ж люди, як і усі. Значить, помилок не уникнути. Є продажні, а є чесні. Є ті, хто нейтральний, і ті, хто виконує вказівки старших. Багато хто тримається за крісло, тому що потрібно годувати себе і сім'ю. Ну або свій «Мерседес». На щастя, справ з нашими судами не мав.

Мені здається, що локальні і точкові зміни ситуацію кардинально не змінять. Варто сподіватися тільки на повне перезавантаження системи і постійне оновлення. У що я вірю слабо».

Анастасія, 22 роки, студентка: «Судова система потребує доопрацювань. Оскільки вона не така вже й погана в основі, але люди, які існують в цій системі,  повністю знецінили і споганили її. Імідж суду в Україні знищено  вщент. Щоб його поліпшити,потрібно, по-перше, коригувати законодавство, по-друге, забезпечити його виконання, по-третє, повністю поміняти кадри в судовій системі і значно посилити покарання для суддів за порушення закону».

Вікторія, 22 роки, продавщиця: «Донедавна я була поганої думки про суд. Але хазяйка нашого магазину розповіла, як  кілька років тому  в неї намагалися відібрати приміщення за міфічні борги. Але у суді їй вдалося довести свою правоту. Суддя розглядав справу об’єктивно, жодного разу не обмовився  щодо хабара.  Ця історія змусила мене задуматися і я зрозуміла, що  як людина, яка не мала досвіду спілкування з  судовою системою, я робила невірні  висновки». 

Євген, 23 роки, журналіст: «Судова система в Україні не працює так як має працювати. Замість повноцінної гілки влади вона перетворилася в рудиментарний придаток виконавчої та законодавчої влади. Вона не працює на благо народу. Вона обслуговує інтереси олігархів. 

Для того, щоб поліпшити імідж суддів в очах народу, потрібно, щоб судова влада працювала без хабарів, кругової поруки, корупції і домовленостей. Після цього думка народу про суд почне поліпшуватися, оскільки вони перестануть підтримувати тих, хто платить, і почнуть підтримувати тих, хто дійсно має рацію в тій чи іншій ситуації».

Владислав, 23 роки, журналіст: «Судова система катастрофічно сумна, оскільки судова гілка влади, на жаль, підпорядкована уряду. Про це свідчать процеси щодо  антиурядових активістів часів Порошенка. Щоб покращити судову систему, необхідно провести повну зачистку всіх судів, враховуючи вищі. А потім провести конкурсний відбір, перевіряючи кожного кандидата на зв’язок з чинним урядом і  минулим».

Олександр, 24 роки,  активіст: «З огляду на те, що відбувається ротація, так би мовити, судової системи і посад, то можу сказати, що надійна система є. Так само плюс в тому, що у нас з'явився антикорупційний суд. Тому я кращої думки, ніж переважна кількість народу.. Але те, що у нас залишається багато суддів з минулої і позаминулої влади, однозначно гальмує реформи. Ось мені не подобається недороблений конкурсний відбір, який передбачає суб'єктивну оцінку деяких явищ суддями, що може впливати на члена конкурсної комісії, у якого є своє бачення на те явище.

Реформувати суд  буде дуже важко, оскільки будь-яка згадка про чиновників у людей викликає обурення і негатив. Тому треба зробити надзусилля, щоб люди думали добре про наш суд. Я б посилив відбір і підвищив міру покарання за протиправні дії».

Олеся, 24 роки, психологиня: «Мій старший брат  вже  сім років працює юристом. Якось я його запитала,  невже у нашій країні усі судді такі погані, як про це думає переважна кількість людей. І він мені розповів, що існують дослідження, які виявили, що погано про судді думають або ті,  хто  ніколи не мав справу с судовою системою, або  ті,  хто судився і  програв свою справу. Тому, на мій погляд, суддям треба більше приділяти уваги роз’ясненням своїх рішень, частіше виступати на телебаченні, у соцмережах. Тоді люди будуть краще думати про суд та його працівників»   

Опитування провели: Анастасія Холдаковська,  Ганна Марущенко, Кирило Чумаченко

СУД ОЧИМА МОЛОДІ
СУД ОЧИМА МОЛОДІ