Тіло — темниця душі

время, философия, вечность
02:07, 25 Липень 2019

На прикладах знаменитих людей — про вічність, самовизначення та духовну еволюцію.

«Для Вічності намисто неважливе», — почулось раптом, коли повз наш ряд на лекції проходив доцент-філософ. Будучи у стані напівдрімоти, як це часто буває на парах, тут почала слухати. А далі «Остапа понесло…» Куди і на які роздуми — дивіться нижче.

Золото і біжутерія
Самі терміни мають на увазі цінний метал і пластмасові цяцьки. Уподібнюючись їм, люди також обирають, ким бути в житті. На шляху дорослішання ми еволюціонуємо від пластмаси до золота. Еволюція починається з думок, долає вуста, завершується вчинками — кінцевий пункт золотого злитку. Деякі навпаки: втрачають цінне походження, затираються до невпізнаваності.

Темниця душі
Свою історію вищезгадані процеси пишуть на тілі. Оскільки видозмінюється душа, тіло стає або її темницею, — оповитою ланцюгами, черепами, яскравими фарбами, строкатим дрантям; або її світлицею, —  проникнутою безтурботною посмішкою, натуральним макіяжем і скромним вбранням. Нерідко можна помітити, як тінейджери в «пошуках себе» проколюють вуста, фарбують волосся в зелений, змінюють колір очей, смішно одягаються. В англійській мові суфікс «teen» означає «підростаючий». Дослівно українською — «дцять», а фактично так називають людей з 13 до 20, які намагаються заявити про себе нестандартним виглядом/поведінкою тощо. Як бачимо, сьогодні не тільки підлітки так позиціонують своє «я».

Психологи кажуть, що це вереск про допомогу і спроби привернути увагу, тому що більше немає чим. «Від надлишку серця говорять вуста (Матвія 12:34)», — читаємо в Біблії і світовій літературі. Спеціалісти пояснюють, що самодостатні, впевнені в собі люди своє «не такий, як усі» демонструють в інший спосіб. А, точніше, їм і демонструвати щось не обов’язково. Бо впевнені і цілісні люди нікому нічого не доводять. Така людина не вибриє собі який-небудь вігвам на голові і різні черевики не одягне, а вивчить, наприклад, китайську мову або санскрит і буде всіх «дивувати». Але знати всю історію своєї країни або навіть говорити мовою жестів — набагато складніше, ніж одягнути  яскраве безглуздя і, вчепивши вії-віники, бути «особистістю».

Перевтілення. З біжутерії в золото і навпаки.  
Духовне зростання  помітно в людях, коли в їх поведінці зникає пихатість, в зовнішньому вигляді з'являється гармонія, а в творчості прагнення до Вічного. Все стає максимально простим. Відгукніться, якщо також вважаєте обрані приклади показовими:)

Петро Мамонов

Колись — лідер гурту «Звуки Му», відчайдушний хуліган зі скандальним минулим. Його сьогоднішній стиль життя — антиутопія молодого Мамонова, який любив хильнути, вжити заборонених речовин.

Долаючи кризу в творчості та родині, чоловік неабияк виріс та багато в чому змінив свої погляди, що позначилося на творчості і зовнішньому вигляді. Одного разу, на церемонії вручення «Золотого орла» за одну зі своїх робіт, він ошелешив тамтешню богему наповал: з'явився на сцені в простій в'язаній кофті, потертих джинсах і дешевих кедах. Отримуючи нагороду, виголосив викривальну промову, шокувавши світське товариство. Говорив про цінності, сучасне суспільство, моральність.

Валерія Гай Германіка. Режисер

Зараз це не менш яскрава особистість, ніж 10 років тому, тільки тепер вона замінила готичні образи жіночними сукнями і в поняття «свобода» вкладає інші значення. На її руках є шрами — свого часу вона різала вени. «Це психіатрія», — відповіла вона на запитання: «що це?» в інтерв’ю Борису Корчевнікову. Але шрами це не єдине, що привертає увагу до рук Валерії — на них багато татуювань.

— Мені не подобаються татуювання, — я хочу всіх їх звести.

Дівчина пояснює, що це і є момент дорослішання. В першу чергу, духовного. Свобода в тому, аби бути вільним від будь-яких упереджень з боку моди, трендів тощо.

— Це той момент, коли я вже інша, а моє тіло колишнє…

Для теперішньої Германіки тату — це обмеження своєї унікальності і накладання зайвих «штампів», які є проявом часто максималістської порожнечі.
 
Олександр Невзоров. Телеведучий, публіцист

На щастя чи на жаль, церква втратила свого колись потенційного клірика. Дії цієї людини — антиприклад попереднім, але і його варто згадати, щоб закінчити думку «золото-біжутерія». Тут, на жаль, регрес до останнього. Від популярного у 80-х ведучого програми «600 секунд» в звичній косусі і джинсах Олександр Глібович емігрував до образу готичного Воланда в метелику з люлькою. Позиціонує себе як професійного мерзотника-гедоніста. Захоплюється античними цяцьками: черепами тварин і не тільки. Вивчає коней.

Тутта Ларсен. Теле- і радіоведуча, журналістка

Колись, потрапивши на «MTV Росія», дівчина не обмежувалася одними сережками в носі і химерними образами. Її екранний епатаж на початку кар'єри можна точно відстежити за багатьма ефірами. Так, на одному з них,  в програмі «2х2» вона розповідає про татуювання, користуючись зовсім нехарактерними мовленнєвими зворотами для своєї нинішньої роботи в ЗМІ. Після злиднів в особистому житті і втрати дитини Тутта багато чого переоцінила і розставила абсолютно нові пріоритети. Сьогодні це стильна жінка без підліткових рудиментів у зовнішньому вигляді і пафосу. Вона веде кілька цікавих проектів і розказує в мережі про свій досвід щасливої ​​дружини та мами.