В Одесі винайшли нову вакцину від грипу та СНІДу

Анатолий Гоженко
11:10, 20 Жовтень 2018

Щорічно у світі із-за грипу помирає 500 тис. людей. Боротьба з цією хворобою – завдання нашої медицини.

Упродовж 30 років в Україні йде розробка нового підходу до лікування грипу. Свій початок вона узяла в інституті вірусології і епідеміології, потім продовжилася в Одеському медичному університеті. Останні 11 років робота в цьому напрямку йде в Українському науково-дослідному інституті медицини транспорту.

Детальніше про нові вакцини, пігулки і відкриття нам розповів доктор медичних наук, професор, Заслужений діяч науки і техніки України, людина, під керівництвом якої захищені 18 докторських і 44 кандидатських дисертації, директор Інституту медицини транспорту, – Анатолій Іванович Гоженко.

Анатолій Іванович, розкажіть, з чого Ви розпочинали?

– В 1972 р. я закінчив Чернівецький медичний інститут і поступив в аспірантуру при кафедрі патологічної фізіології. У 1974 р. перейшов на посаду асистента. У 1980 р. переїхав в Одесу, в Український науково-дослідний інститут медицини транспорту, в якому і працюю по теперішній час.

Наскільки нам стало відомо, Ви винайшли нову вакцину проти вірусу грипу. Розкажіть, будь ласка, про це детальніше.

– Так, наш НДІ зайнявся розробкою нового препарату. На основі проведених наукових досліджень нами була розроблена лабораторна технологія, а також промислова технологія отримання нового противірусного препарату для лікування грипу.

Автор ідеї нового підходу до боротьби з вірусом грипу  є доктор медичних наук – Дивоча Валентина Опанасівна. За розробку і виробничу технологію відповідає доктор медичних наук Михальчук Василь Миколайович. Робоча назва нашого препарату – інгібітор протеиназы. (Протеиназа – фермент, що розщеплює білки. – Прим. ред).

Наскільки широкий спектр дії препарату?

– В ході проведення лабораторних випробувань препарат показав дуже високу ефективність проти грипу – близько 80 відсотків виживаності. Препарат підготовлений для клінічної апробації. Є пропозиції також про його використання для лікування гепатитів, у тому числі і гепатиту С.

Чи правда, що ці напрацювання можна використати для боротьби зі СНІДом?

– Препарат проявляє свою активність по відношенню до цілої групи вірусів, тому є і вірогідність його застосування для лікування СНІДу.

На чому грунтувалися Ваші дослідження?

– Мої дослідження були присвячені розвитку науки. Спочатку я переважно займався вивченням водно-сольового обміну і функцій нирок, оскільки це була основна тема нашої кафедри. Зараз, будучи директором, я веду безліч напрямів стосовно вищезгаданих досліджень, а також вивчаю питання ендокринних механізмів регуляції, а також психофізіологію. В цілому це є те, що складає теоретичну основу профілактичної медицини. Відносно проблеми СНІДу в Одесі, хочу відмітити, що нашими фахівцями опубліковані наукові роботи по поширенню цього захворювання, які були загальновизнані науковими медичними кругами в нашій країні і за кордоном. В даний момент ми є лідерами у вивченні цього захворювання і практиці боротьби з цією недугою.

Чому Ви вирішили зайнятися проблемою СНІДу саме в Одесі?

– По-перше, з тієї простої причини, що я мешкаю в Одесі, а по-друге, відомо, що Одеська область лідирує в Україні по захворюваності СНІДом. Ситуація, що склалася на сьогодні, вимагає її рішення. Існує великий контингент ВІЛ-інфікованих і потрібне вжиття необхідних заходів, щоб інфекція не поширювалася далі. Але є також і ряд інших проблем, таких як специфіка і особливості лікування.

Розкажіть про схему дії цього препарату на організм людини. Які терміни одужання?

– В основі цього препарату - витяг з крові людини за особливою технологією, внаслідок чого він абсолютно нетоксичний, ефективний при його використанні і не викликає ускладнень. Фактично ми використовуємо механізми захисту, які вже є в організмі людини. Якщо внести препарат після попадання в нього вірусу, він загальмує його поширення і ушкодження інших клітин. Таким чином, впродовж 4-5 днів у людини виробляється власний імунітет. Антитіла організму в легкій формі у вигляді нежиті або кашлю самі знищують вірус.

Де можна придбати Ваш препарат?

– Препарат доки не випускається. Для випуску нам необхідно мати лабораторну технологію на промисловому устаткуванні і провести додаткову перевірку його безпеки.

Чи Ви готові конкурувати з іншими, іменитішими виробниками?

– Я думаю, справа є не в конкуренції, а в тому, що наш препарат потрібний і затребуваний. Проте він ще не випущений в продукцію. Вважаю, що за своєю вартістю він був би доступний для населення.

В чому перевага Вашого препарату в порівнянні з іншими?

– Дуже вигідно, коли використовуються методи захисту, вже наявні в нашому організмі. Адже коли виникає хвороба, наш препарат направляє організм на самолікування і не має побічних ефектів. Адже є і інші препарати з більшою токсичністю, які знищують як сам вірус, так і ті бактерії, які з ним борються. Таким чином з'являються ускладнення. Проте такі ліки вважаються дієвішими.

Розкажіть про перспективи. Над чим Ви зараз працюєте?

– Головне завдання інституту, полягає в тому, щоб зберегти наш колектив і продовжити наукову роботу. На даний момент наше основне завдання - це медико-психологическая експертиза і реабілітація. Займаємося станом працівників транспорту, розробляємо різні методики і рекомендації по захисту здоров'я людини, а також проблемою водозабезпечення населення і його психофізіологічного здоров'я. Також ведуться роботи з питань гігієни, токсикології і всього, що пов'язано зі зміною хімічного середовища. Активно вирішуємо проблему боротьби з СНІДом, паралельно займаючись вирішенням тих питань, які виникають в ході цієї роботи. Останнім часом ми багато в чому орієнтуємося на власну ініціативу, на наукові традиції, вироблені за довгі роки роботи колективу нашого інституту. Іншими словами – все залежить тільки від нашого творчого і наукового інтересу.

Автор: Маргарита Фонталіна