Веб-платформа бюджетів України

Світлана Бедрега
12:11, 18 Листопад 2017

Оновлений рейтинг фінансового здоров'я бюджетів міст і регіонів України представлений у новому форматі.

Міжнародний центр перспективних досліджень (МЦПД, Україна) спільно з Інститутом соціальних і економічних реформ (INEKO, Словаччина) в рамках проекту «Прозорі, фінансово здорові й конкурентоспроможні органи місцевого самоврядування в Україні» за підтримки Посольства США представили оновлений рейтинг фінансового здоров'я бюджетів міст і регіонів України у вигляді веб-платформи: www.budgets.icps.com.ua 
Портал містить понад 35 тис. даних по більш, ніж 73 муніципалітетам. Експертами були проаналізовані дохідна й видаткова частини кожного з бюджетів, офіційні трансферти, особливості кредитування та фінансування їхніх дефіцитів.
До розрахункових фінансових показників були включені наступні індекси: 
основний баланс; основний баланс в розрахунку на одного жителя; прибуток на одного жителя; залежність місцевого бюджету від місцевих податків і зборів; залежність від фінансової допомоги; податкова здатність; трансферна стабільність; бюджетне забезпечення; податкова автономія; коефіцієнти виконання бюджету й забезпечення загального боргу.
Згідно з даними дослідження, найвищий рівень фінансового здоров'я серед міст продемонстрували: Одеса (8.0 балів з 10 можливих), Рівне (7.5) і Полтава (7.1). Також був проведений рейтинг прозорості 50 великих муніципалітетів України.
Дослідження по визначенню антикорупційних пріоритетів в українських органах місцевого самоврядування, проведені в кінці 2017 року, допомогли виділити 77 показників у 9 основних сферах, які відбивают ситуацію транспарентності міських рад. Максимальна оцінка міських рад становить 100 балів. Максимальний бал був набраний містом Суми – 72 з 100, а місто Одеса увійшло в ТОП-20 міст з найкращим рівнем транспарентності – з 58 балами.
На запрошення українського аналітичного центру «Міжнародний центр перспективних досліджень» (МЦПД) у м. Києві, 20 березня 2018 року відбулася конференція «Прозорі й фінансово здорові органи місцевого самоврядування в Україні», в якій взяла участь заступник Одеського міського голови, директор департаменту фінансів Одеської міської ради, Світлана Миколаївна Бедрега.
На обговорення були винесені два питання, а саме: 
1. Фінансове здоров'я бюджетів міст і регіонів України. 
2. Прозорість 50-ти великих міст України. 
За результатами проведених досліджень, Одеса вже другий рік поспіль визначається як місто з найкращим фінансовим становищем. Зазначений показник у середньому по містах України склав 6 балів з 10 можливих, а по місту Одеса – 8. 
До розрахункових фінансових показників при визначенні фінансового здоров'я були включені наступні індекси: основний баланс; основний баланс в розрахунку на одного жителя; прибуток на одного жителя; залежність місцевого бюджету від місцевих податків і зборів; залежність від фінансової допомоги; податкова здатність; трансферна стабільність; бюджетне забезпечення; податкова автономія; коефіцієнти виконання бюджету й забезпечення загального боргу.
Коментар заступника Одеського міського голови, директора Департаменту фінансів Одеської міської ради, Світлани Бедреги, можна подивитися і послухати тут:
Джерело: www.omr.gov.ua
Переклад: Олена Нуньєс