Йога жити й любити допомагає

йога
06:07, 08 Липень 2017

Ви хотіли записатися на йогу, але ще не зважилися? Тоді ця стаття для вас.

Сьогодні ми зустрілися з молодим тренером - Анастасією Кравчинською, яка сама не так давно займається йогою, але вже досягла значних успіхів, і дізналися у неї, з чого слід почати заняття йогою. Засновник Айенгар-йоги Беллур Крішнамачарьі Сундарараджа Айенгар сказав: «Йога вчить нас зцілювати те, що неможливо терпіти, і терпіти те, що неможливо зцілити». Дійсно, хто може бути більш умиротворений і спокійний, ніж йог? Образ йога асоціюється з мудрістю і спокоєм, а люди, які займаються йогою, мають здоровий вигляд, стрункі та щасливі. Мабуть, тому, ЮНЕСКО в 2016 році включила йогу в список нематеріальної культурної спадщини людства.

Анастасія, ти зовсім юна, але вже досягла певних успіхів, і працюєш тренером з йоги. Розкажи, що привернуло тебе до цього виду спорту?

- Йога універсальна. Вона не вибирає ні за класом, ні за віком, ні за расою, ні за релігією. Вона підходить абсолютно всім, кожен може нею займатися, в залежності від того, який клас обирає. Якщо подобається статика - нехай займається йогою Айенгара; якщо полюбляє стабільність і дисципліну - нехай обирає Аштанга... Тут кожен знайде для себе те, що йому ближче.

Здорово! Знаю, що багато людей намагаються практикувати йогу вдома, навчаються за допомогою Інтернету, перш ніж піти в зал. Скажи, з чого і коли почалося твоє захоплення йогою?

- Я захопилася йогою в 2013 році. Теж почала займатися вдома під всякі відеоуроки в Інтернеті, й тільки в березні 2014 року, коли відкрився новий клуб йоги, пішла на навчання. Там була суміш йоги і пілатесу. Мені сподобався тренер, і ми приступили до занять. Спочатку я була абсолютним «деревом», було складно робити навіть прості вправи, не кажучи вже про шпагат і пози йоги. Але я прагнула до того, щоб все вийшло, і до кінця першого року занять результат не змусив себе чекати.

Які зміни помітила в собі в першу чергу? Наскільки змінилося не тільки самопочуття, але й відчуття по життю?

- Під час занять йогою я захопилася психосоматикою. Я розуміла, що мені потрібно це дізнатися і осягнути, тому що у мене було безліч комплексів, не кажучи про м'язові затискачі. Потихеньку все налагодилося, я стала відчувати тіло і могла ним керувати. Тіло почало трансформуватися, а разом з ним і душа, і духовність, а це здорово, коли відчуваєш всю себе! І в результаті наполегливих занять я з учнів перейшла в клас викладачів.

Письменник Анатолій Луначарський якось сказав: «Спорт формує культуру оптимізму, культуру бадьорості». Наскільки ти згодна з цим твердженням? Як йога допомагає тобі в звичайному житті?

- Я по натурі холерик і запальна людина. Мене можна завести, як кажуть, з чверті обороту, бурхливо на все реагую і виходжу з себе. Але зараз це вже в минулому. Тобто, з тих пір, як я стала вивчати йогу і застосовувати на практиці знання, я навчилася керувати емоціями, стала більш витриманою, спокійною. Не можу сказати, що я осягла все та повністю змінилася, але мені йога допомагає. Йога - це система, яка працює не тільки з тілом, але в подальшому підключає твою свідомість, що мене і приваблює, і це я сама відчуваю щодня. Йога - частина мого життя, мого «Я».

Леонардо да Вінчі справедливо зауважив: «Жалюгідний той учень, який не перевищує свого вчителя». Настя, чи є у тебе учні, досягненнями яких ти особливо пишаєшся?

- Так, у мене є одна дівчинка, у якої ДЦП. Так от, сміливо можу сказати, що вона багато працює над собою і зараз дуже багато чого досягла. Мені приємно, що я допомогла їй з її проблемами. Зараз вона спокійно робить «скорпіона» (урдхваікапада врішчікасана); «Чатуранга» (поза палиці на чотирьох опорах), робить містки зверху вниз... Вона тримає будь-які пози, тобто будь-які баланси. Це неймовірна перемога і для неї, і для мене.

Настя, крім роботи в залі, чи проводиш ти ще якісь заходи, наприклад, відкриті майстер-класи для початківців? Якщо так, то які заходи ти проводила або проводиш і де?

- Крім звичайних класів, я намагаюся ще проводити відкриті класи для всіх бажаючих. Я вибрала для цього Стамбульський парк.

А в звичайному варіанті де ти проводиш уроки? Куди можна прийти до тебе на заняття?

- У вівторок і четвер о 18.30, і в суботу о 8.00 я проводжу заняття в Аркадії, вірніше, в одному затишному тихому місці між Аркадією і 8 ст. Фонтана, і ще в залі по понеділках, середах і п'ятницях о 12.00 на Польському спуску, 12. У мене є група в фейсбуці, там відображаються всі наші цікаві моменти. І я буду рада новим учням.

Чула, що існує спеціальна йога для дітей. З якого віку можна займатися йогою дітям, і чи проводиш ти заняття з дітьми?

- Одного разу до мене в групу привели займатися зовсім маленьку дівчинку, їй було всього 3 роки! Тобто прийшла вся родина: тато, мама, 13-річний син і ось ця дівчинка. Дитяча йога є, але для таких малюків повинен бути інший підхід: з ними потрібно спілкуватися мовою, доступному для їхнього розуміння.

Англійський філософ, історик і основоположник емпіризму (філософський напрям, представники якого вважали, що чуттєвий досвід може бути єдиним джерелом пізнання) - Френсіс Бекон, якось написав: «Кожна людина, на мою думку, є боржником своєї професії». Яка найбільша складність у твоїй професії, і за що ти любиш свою роботу?

- Складно назвати складністю те, що подобається. Я дуже люблю свою роботу: допомагати людям чогось досягти, розібратися в комплексах, страхах, змінити ставлення до життя, навчитися відчувати і розуміти своє тіло, його сигнали... Це те, чим я живу. Я спілкуюся з чудовими людьми в процесі роботи. У моїй практиці ще не трапилася людина, до якої я б відчувала неприязнь. Всі, хто приходять в йогу - надзвичайні люди. Я навіть порівнюю свою роботу з роботою скульптора, адже я допомагаю учням правильно побудувати тіло. Коли я бачу, що в процесі занять відбувається зміна тіла учня, коли розправляються його плечі, випрямляється спина, прибирається живіт, я можу в очах самого учня навіть не бачити почуття подяки, але я відчуваю, що його тіло саме мені дякує, і це відчуття не порівняти ні з чим.

Автор: Анастасія Степаненко