Знайшли свою любов в Одесі...

11:08, 06 Серпень 2017

Багато відомих людей зустріли в нашому славному місті свою любов і знайшли щастя.

ЛЮБОВ І АПЕЛЬСИНИ
Одна з найяскравіших сімейних пар в історії кінематографа – Олександр Довженко і Юлія Солнцева. Зустрілися вони на знімальному майданчику Одеської кіностудії, де обидва опинилися майже одночасно. Правда, в різних статусах: Солнцева приїхала до Одеси, коли вже була зіркою, зігравши головні ролі в найпопулярніших стрічках «Аеліта» та «Папіросниця з Моссельпрома», а Довженко тільки-но починав свій шлях у кінематографі. Але коханню це анітрохи не завадило. 
Ось як згадувала про цю зустріч Юлія Іполитівна Солнцева: 
«В Одесі знімався "Джиммі Хіггінс". Я звернула увагу на чоловіка, який кілька разів з'являвся на студії саме під час моїх зйомок. Він сидів десь далеко, але, як мені сказали, спостерігав за мною. Я запитала одного разу, хто це. Мені відповіли –  Довженко. Він тоді щойно приїхав із Берліна. Два дні потому я зупинилася біля виходу з кіностудії з друзями по роботі, щоб показати їм мої кінопроби з "Джиммі Хіггінса". Раптом чиясь рука ззаду несподівано взяла фотографії, і хтось сказав: "Дайте я подивлюся". Я обернулася. Переді мною стояв Довженко. "Це добре, а це недобре", –  дуже рішуче, впевнено говорив він. Потім повернув фотографії (мені здалося –  досить недбало) і, не сказавши більше ані слова, зник. Всім цим я була дещо збентежена. 
За кілька днів я сиділа у Шпиківських і пила чай (ми зазвичай збиралися у них вечорами). І тут з'явився Довженко. Всі здивувалися. Він не був знайомий з цією сім'єю, не бував тут. 
– Знаєте, я приніс апельсини, –  весело сказав він. І став, як фокусник, виймати з кишень пальто, з капелюха, з-під сорочки величезні апельсини. 
Всі розсміялися. І стали пити чай. Потім Довженко сказав мені: 
–  Я прийшов за вами. 
Ми вийшли від Шпиківських разом і довго походжали  в той вечір коридором готелю. Він розповідав мені про своє дитинство, про життя в Харкові, про роботу за кордоном. 
Так ми познайомились і стали часто зустрічатися. 
Коли Довженко почав знімати "Арсенал", поїздки його в Київ стали обов'язковими. А потім я і сама поїхала до Києва. Тоді Олександр Петрович почав з'являтися там набагато частіше. Іноді він їхав з Одеси "таємно". Про це мені розповідали потім його асистенти й помічники. Спочатку вони довго не могли здогадатися, куди це зникає Довженко по неділях. Але потім зрозуміли, що до Києва. І одного разу прийшли вранці всією групою зустріти його на вокзалі. Так Довженко був "викритий". Закінчивши "Арсенал", ми разом поїхали до Харкова. До цього часу ми вже були чоловіком і дружиною». 
Вони прожили разом майже тридцять років. Після смерті свого великого чоловіка, Солнцева зробила все, щоб його кінозамисли знайшли втілення, щоб були видані його книги. 
ПОЦІЛУНОК НА ДАХУ МОРГА 
Приблизно в той же час розвертався роман у майбутнього Генерального конструктора Сергія Корольова. Мешкаючи й навчаючись в Одесі, він пристрасно закохався в Ксенію Вінцентіні, або Лялю. У красивої дівчини було багато шанувальників. Щоб привернути до себе її увагу, Сергій ходив навколо неї догори ногами, пропливав під баржею, що рухалася, а одного разу виліз на дах моргу, зробив там стійку на руках. Розрахунок виявився вірним, це справило на дівчину надзвичайне враження і, прямо тут, на даху, вона вперше дозволила йому себе поцілувати. 
Їдучи з Одеси на навчання в Київ, Сергій зробив Лялі пропозицію одружитися. Вона відповіла, що вийде за нього заміж тільки після того, як він вивчиться, щоб заробляти самостійно. Сама ж Ляля вирушила до Харкова вчитися на лікаря. 
Після закінчення інституту її направили за розподілом працювати на Донбас. Приїжджаючи до коханої з Москви, Корольов знову й знову домагався від неї згоди на шлюб. На що Ляля відповідала відмовою, бо, на її думку, не було сенсу виходити заміж, якщо все одно доведеться жити нарізно, поки вона не відпрацює необхідний термін за розподілом. 
Корольов наполегливо домагався, щоб її відпустили достроково, і влітку 1931 року забрав її до Москви вже в статусі дружини. 
ЧОТИРИ ПЛЮС ТРИ ДОРІВНЮЭ ОДИН ПЛЮС ОДИН
Повітря нашого міста, ймовірно, прямо таки просякнуте любовними флюїдами. Ними заражаються навіть люди, які давно й добре, здавалося б, знали один одного. Такі, наприклад, як популярна актриса Людмила Целіковська і ще більш знаменитий режисер Юрій Любимов. 
Вони були знайомі один з одним ще з театрального училища ім. Щукіна. Коли Целіковська поступила на перший курс, Любимов перейшов на випускний. Знову доля звела їх на кіноекрані в фільмі «Неспокійне господарство», а потім і в Театрі Вахтангова. Але існували вони  ніби паралельно один одному, хіба що активно створювали і руйнували сім'ї: до початку 1960-х років Целіковська була заміжня чотири рази, Любимов – тричі. 
Їхній роман раптово для всіх спалахнув на гастролях вахтангівського театру в Одесі й завершився тим, що Любимов перебрався в квартиру Целіковської, яку вона успадкувала від попереднього чоловіка –  рано померлого академіка архітектури Алабяна. Разом вони прожили десять років, протягом яких актор Любимов набув світової слави як творець і керівник Театру драми та комедії на Таганці. Кажуть, що в цьому йому чимало допомогла дружина. 
«ПОДВІЙНА ПОРЦИЯ» ВЕСІЛЛЯ
Перебування в Одесі на зйомках вплинуло і на рішення актриси Тетяни Самойлової зв'язати свою долю з однокурсником по училищу ім. Щукіна – Василем Лановим. Це сталося влітку 1955 року, коли Самойлова знімалася у фільмі «Мексиканець». Але роман почався ще в училищі. 
Як згадувала Самойлова, Лановий одного разу підійшов до неї і запитав: «Хто ти?» Вона від несподіванки відповіла: «Я – дочка тата й мами». З цього і почалось кохання, яке знайшло логічне завершення у весіллі. 
Щоб справити його, Тетяна, знайшовши перерву в зйомках, буквально на пару днів вирвалася з Одеси до Москви. До речі, що цікаво, весіль у наших молодят святкувалось одразу два: обидві мами були тяжко хворі і не виходили з дому. Тому перше весілля зіграли у Ланового, друге – у Самойлової. Після чого наречена-дружина повернулася до Одеси, щоб завершити зйомки в своєму першому фільмі. 
АХ, МОРЕ, МОРЕ!
На зйомках в Одесі почався і роман Олега Даля з Ніною Дорошиною. 
Обидва працювали в московському театрі «Современнік», тільки Дорошина вже була зіркою, а Даль лише починав свій шлях до слави. У Дорошину він був закоханий без великої надії на взаємність, оскільки у тої був бурхливий роман з Олегом Єфремовим. Єфремов обіцяв приїхати до неї в Одесу, де вона знімалася у фільмі «Перший тролейбус» разом з Далем. Але Єфремов не приїхав, і Дорошина на нього смертельно образилася. 
Увечері після зйомок вона, мабуть з горя, злегка перебрала, і в такому стані вирушила купатися в морі. Але у воді їй стало зле, актриса почала тонути. На щастя, її відчайдушні крики почули актори, що знаходилися поблизу. Вони стрімко кинулися у воду. Першим доплив Даль. 
Усе інше, виходячи з теми нашої розповіді, зрозуміло і так. Правда, шлюб цей виявився не надто вдалим і швидко розпався. 
ПІСОЧНИЦЯ ТА СКАКАЛОЧКА
Приблизно в той же час, коли відбувалися зйомки «Першого тролейбуса», у дворі будинку, що навпроти Одеської кіностудії, грали діти двох штатних режисерів студії – Оленка Коренєва і Андрюша Ташков. 
Батько Андрія –  Євген Ташков –  був відомий як постановник фільму «Жага», а ось Оленчиному татові пощастило менше: поставлена ним комедія «Чорноморочка» хоча й користувалася успіхом у глядачів, отримала абсолютно ніщивні відгуки в пресі. Звичайно, не це було причиною того, що діти в Одесі не подружилися. Просто, як дотепно помічено в одній книзі, «сестра Олени пам'ятає маленького Андрійка, а ось сама Олена –  ні. Він тоді ще в пісочниці грав, а вона вже стрибала через скакалочку. І все ж вони були десь поруч». 
Тридцять років по тому обидва стали відомими артистами; ось тоді вони подивилися один на одного вже не дитячими очима... 
ВИХОВАВ СОБІ ДРУЖИНУ
А ось Станіслав Говорухін не став чекати «милостей від природи». Він, за його визнанням, «сам виховав» свою дружину Галину. Познайомився він з нею в 1965 році, коли знімав свій перший фільм «Вертикаль». 
17-річна дівчина тільки вступила до інституту і вирішила підзаробити на Одеській кіностудії. Що сталося далі, розповідає сама Галина Борисівна: «Вся студія тільки про Славу і говорила. Мені якось подружка заявила: побачиш, мовляв, його, і одразу закохаєшся. А я зовсім молоденька була, зніяковіла. Але зацікавилася, звичайно. І ось стою якось в коридорі. Відчиняються двері й вилітає легендарний Говорухін. Засмаглий, спортивний –  красень! Подивився на мене уважно і втік. Через кілька днів я у справі зайшла до нього в кабінет. Потім мені все та ж подружка каже: «Запитував, хто ти така. Я відповіла –  наша учениця. А він –  ця дівчинка буде моєю дружиною». Проте завоювати серце юної красуні виявилося не так просто. Галину бентежила різниця у віці: Говорухіну тоді йшов 31-й рік. Але потім все владналося... 
ЗАКОХАВСЯ З ПЕРШОГО ПИТАННЯ
Говорухін має непряме відношення й до шлюбу відомого актора Сергія Маковецького. Історія ця давно вже стала легендарною. Але спершу короткий вступ. 
Олена приїхала до Одеси з Ленінграда. Вона рано вийшла заміж, народила сина, але шлюб не склався, і після закінчення інституту вона поїхала до Одеси. Працювала редактором у Говорухіна на фільмі «Діти капітана Гранта». Сергій, в ту пору ще майже нікому не відомий, знімався в картині «Екіпаж машини бойової». 
Ось що розповідає Олена про їхню зустріч: «Ми стояли з Говорухіним та іншими режисерами, і вони зі мною жартували, що я, мовляв, стара корова, нікому не потрібна, і що за мене трьох рублів ніхто не дасть. А я їм: "Самі такі: ось буде зараз пробігати перший-ліпший парубок – захочу, і він на мені жениться". Раптом і справді пробігає повз парубок в шинелі та чоботях. Я йому гукаю: "Юначе, Ви зі мною одружитеся?" Він подивився: "З вами? Одружуся!" – і побіг далі...» 
Тепер уже важко сказати, що спонукало артиста продовжити цей жарт. Однак в той же день, він після зйомок у своїй сцені, відправився блукати по студії, питаючи всіх зустрічних: «Ви не бачили, де моя дружина?» А незабаром вся студія стала називати Сергія і Олену «чоловіком» і «дружиною». Залишалося тільки прийняти рішення, щоб відповідати статусу, що вони й зробили, але вже в Москві. Весілля зіграли більш ніж скромне (деякі джерела стверджують, ніби молодята вклалися в 12 рублів), але, як показує практика, розмір коштів, витрачених на проведення весілля, найчастіше обернено пропорційний міцності шлюбу. Випадок Маковецького – прекрасна ілюстрація до цієї тези: подружжя без скандалів і пліток живе разом вже без малого чверть століття.
ЙШЛА ВУЛИЦЕЮ... НАРЕЧЕНА
Не менш спонтанно скоївся один з шлюбів актора Сергія Никоненка. 
Він досить часто знімався в Одесі, добре знав місто, любив гуляти одеськими вулицями –  не в останню чергу через наявність там великої кількості красунь. І ось, під час однієї з таких прогулянок, Никоненко побачив дівчину, яка одразу ж вразила його своєю красою. Недовго думаючи, актор підійшов до неї познайомитися і тут же запропонував їй вийти за нього заміж. Цілком ймовірно, дівчина впізнала, хто її раптовий наречений і одразу погодилася. Після чого Никоненко відвіз її до Москви. Щоправда, у цих молодят, на відміну від попередніх, спільного життя не склалося –  шлюб розпався через півтора року. 
НА ЗНІМАЛЬНОМУ МАЙДАНЧИКУ, ДУГОЮ ВИГНУВШИ БРОВУ... 
Теж на нашій кіностудії, тільки на знімальному майданчику, побачив свою майбутню дружину актор Віктор Авілов. Лариса працювала асистентом режисера. «Зазвичай, коли я входжу в роль, – розповідав згодом актор, – я нікого і нічого не помічаю навколо. А її раптом помітив. Лариса зачарувала мене всім, що тільки може бути в жінці: чарівністю, ніжністю, вмінням слухати». 
Цей шлюб виявився на рідкість щасливим. На жаль, Авілов передчасно помер, перебуваючи в апогеї своєї артистичної кар'єри. 
«ЧОЛОВІК»-САМОЗВАНЕЦЬ
Не обійшлося в наших історіях і без курйозів. Сталося це з актрисою Ганною Самохіної, яка неодноразово, до речі, знімалася на нашій студії. Але на цей раз справа відбувалася в Санкт-Петербурзі. До актрисі приїхали одеські подруги, і вони всі разом вирушили в ресторан. Сиділи, розмовляли, як раптом Самохіна отримала записку від якоїсь жінки, що та нібито хоче з нею поговорити. Анна вирішила, що, можливо, з нею хоче познайомитися прихильниця, але соромиться підійти, і вийшла сама. Але жінка зустріла актрису градом докорів. Що ж виявилося? Чоловік цієї жінки, нібито познайомився в Одесі з актрисою, завів з нею бурхливий роман і в сім'ю вже не повернувся. 
Як вже, сподіваюся, зрозуміло, цією актрисою, була Самохіна, яка, природно, ні сном ні духом про це не відала, а про свого нібито «коханця» взагалі вперше чула. 
Що ж, слава має різні боки... 
Автор: Олександр Галяс
Переклад: Олена Нуньєс

Говорухин с женой
Лановой с Самойловой